17 Zilhicce 1440 | 18 Ağustos 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Grip benzeri virüsten nasıl korunulur?

Son Güncelleme: 14 ARALIK 2018 - TSİ 09:54

Soğuk kış günlerinin gelmesiyle birlikte yüzbinlerce kişide nezle, ateş, baş ağrısı, soğuk algınlığı kendini gösterdi. Sağlık Bakanlığı'nın haftalık bulaşıcı izleme raporuna göre, bu yıl grip virüsü (influenza) türleri çok düşük görülürken, grip benzeri hastalıklar arasında olan gergedan virüsü (rhinovirüs) en çok tespit edilen virüs türü oldu.

Kasım ayı raporuna damgasını vuran virüsün, hastalar arasında yüzde 45 ile en çok görülen virüs olduğu tespit edildi.

Gergedan virüsünün vücutta yaptığı etkiyi "Grip değil gribimsi" olarak tarif eden uzmanlar, virüsün havadaki tozdan da bulaştığının uyarısını yaptı. Seçilen 21 ilden alınan örneklerde, grip benzeri hastalık (GBH/ILI) tarama numunelerinde influenza pozitifliği yüzde 6,2 saptandı. Diğer solunum yolu virüslerinde toplam pozitiflik yüzdesi yüzde 62,1 olarak tespit edildi. Bunlar arasında en çok saptanan yüzde 45 ile gergedan virüsü oldu.

Türkiye genelinde toplam 220 aile hekimi, her hafta kendilerine başvuran kişiler içerisinden 'grip benzeri hastalık' geçiren hasta sayılarını ve hastaların en az birinden aldıkları numuneleri değerlendirmek üzere ilgili laboratuvarlara gönderiyor ve bu laboratuvarlardan alınan sonuçlar haftalık olarak ulusal ve ulaslararası düzeyde yayımlanıyor.

İŞTE KORUNMANIN YOLLARI

  • Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınılmalıdır.
  • Grip benzeri bir hastalık geçirildiğinde evde istirahat etmelidir.
  • Hastayken, hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla temas sınırlandırılmalı.
  • Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağız kâğıt mendille kapatılmalı ve kullanılan kağıt mendil çöp kutusuna atılmalı.
  • Sabun ve su ile eller sık sık yıkanmalı.
  • Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınılmalıdır.
    Yüzeyler sık sık temizlenmelidir.

Sabah