21 Safer 1441 | 20 Ekim 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Akdeniz'de yine mülteci teknesi battı

Son Güncelleme: 12 EKİM 2013 - TSİ 09:57

Geçen hafta 518 kaçak göçmenin içinde bulunduğu teknenin batmasının ardından dün aynı bölgede bir facia daha yaşandı. 250 kaçak bulunan tekne battı, 50 kişi öldü

Akdeniz'de "Sicilya Kanalı" olarak adlandırılan bölgede bir hafta aradan sonra yine tekne faciası yaşandı. İtalyan basını, Afrikalı kaçakları taşıyan bir teknenin batması sonucu ilk belirlemelere göre yaklaşık 50 kişinin öldüğünü duyurdu. Afrika'dan Avrupa'ya kaçış trafiğinin en yoğun olduğu güzergahların başında gelen Sicilya Kanalı'nda geçen hafta 518 kişiyi taşıyan teknenin batmasının ardından dün akşam bir başka trajedi daha yaşandı. 

İtalya'nın Lampedusa Adası'nın 60 mil güneyinde, Malta karasuları içerisinde kalan bölgede, bir Malta keşif uçağının zor durumdayken tespit ettiği yaklaşık 250 kaçağı taşıyan tekne battı. İtalyan basınına yansıyan haberlerde, olayın ardından bölgeye intikal eden Malta ve İtalya deniz kuvvetlerine ait gemilerin, arama-kurtarma faaliyetlerini birlikte yürüttüğü bildirildi. Ortak kurtarma operasyonunda, Maltalıların 150, İtalyanların ise 56 kişiyi kurtardığı ifade edildi. İtalyan haber ajansı ANSA ise şu ana kadar 10'u çocuk yaklaşık 50 kaçağın öldüğünü duyurdu. Bu arada, geçtiğimiz hafta yine Sicilya Kanalı'nda, Lampedusa Adası yakınlarında batan kaçak göçmen teknesinde ölenlerin sayısı 312'ye yükseldi. 

Milliyet