23 Cemaziyelahir 1441 | 17 Şubat 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Arakanlıların dönüşü için uluslararası çağrı

Son Güncelleme: 22 AĞUSTOS 2019 - TSİ 09:08

Arakanlı Müslümanların Myanmar'a dönüşünün başlaması için gereken koşulların sağlanmasında uluslararası yardımın gerektiği belirtildi.

Myanmar hükümetinin 3 bin 500 Arakanlı Müslüman'ın geri dönüşüne onay vermesiyle ilgili benzer planların daha önceden de yapıldığı belirtilerek, gerekli koşulların sağlanmaması nedeniyle dünüş çağrısının Arakanlılar tarafından reddedildiği kaydedildi.

Bangladeş Mülteci Yardım ve Geri Dönüş Komiseri Abul Kalam, geri dönüşleri onaylanan bin aileden sadece 21'inin Myanmar'a dönmek için başvurduğunu, diğer ailelerin ise dönmek istemediğini aktardı.

Mülteciler Yüksek Komiserliğinden 16 Ağustos'ta yapılan açıklamada, Bangladeş tarafından 22 binden fazla mültecinin isminin Myanmar'a gönderildiği belirtilerek, Myanmar hükümetinin ilk aşamada bunlardan 3 bin 500 kadarının geri dönmesini onayladığı ifade edilmişti.

İnsan hakları örgütleri, Arakanlıların güvenli ortam sağlanmadan Myanmar'a dönmelerinin, yeni bir etnik saldırı girişimine yol açacağı endişesini taşıyor.

AA