19 Zilhicce 1440 | 20 Ağustos 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

AB vizesine 'zam' geliyor

Son Güncelleme: 5 ARALIK 2018 - TSİ 09:35

Avrupa Parlamentosu (AP) Sivil Özgürlükler Komitesi, AB ülkelerinin uyguladığı vize ücretlerinin 60 eurodan 80 euroya çıkartılmasını içeren yasa tasarısını onayladı.

Tasarıya göre, AB'nin 100'ün üzerinde ülke vatandaşlarına uygulanmakta olduğu seyahat vizesi ücretlerinde değişiklik yapılacak. Söz konusu ücret, AB vatandaşlarının aile üyeleri, öğrenciler, araştırmacılar ve 12 yaşın altındaki çocuklardan alınmayacak.

Profesyonel sporcular ve sık seyahat edenler için çoklu giriş vizeleri imkanı sağlanacak. Seyahatten 9 ay öncesine kadar vize başvurusu yapılabilecek. Vize başvurusu sırasında seyahat dönemine ilişkin sağlık sigortası talep edilmeyecek. Düzenlemenin yasalaşması için Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda oylanması ve AB Konseyi'nin onayı gerekiyor.

Dünyada her yıl 15 milyona yakın Schengen Vizesi veriliyor. Bu vizeyi alan ülkelerin başında 4 milyon ile Rusya geliyor. 2.5 milyon başvuruya sahip Çin ikinci, 1 milyon başvuru ile Türkiye üçüncü sırada bulunuyor.

Mevcut durumda AB üyesi ülkelerin Schengen vizesine başvuran bir vatandaşın ödemesi gereken asgari tutar 60 euro. Ancak bu fiyat konsoloslukların talep ettiği ‘çıplak vize’ fiyatı. Her konsolosluk mutlaka bir aracı kurum ile çalışıyor. Bu aracı kurumlar ise vize bedeli için ek hizmetleri nedeniyle ortalama 26 euro daha istiyor. Bu nedenle fiyat 86 euro’ya çıkıyor. Zam tasarısının kabul edilmesiyle birlikte toplam ücretin 106 euro’ya çıkması bekleniyor.

İngiltere, en kısa süreli 6 aylık vize için 130 dolar ücret alıyor. 10 yıl ve üzeri vize ücreti ise 1.114 dolar. Öncelikli randevu servisi’ ücreti 63 pound, ‘süper öncelikli vize servisi’ ücreti de 750 pound olarak uygulanıyor. Başvurunun önce değerlendirilmesi, 3 güne kadar hızla vize çıkarılması, başvuru formu doldurulması gibi özellikler var.

Milliyet, AA