7 Ramazan 1439 | 22 Mayıs 2018 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Kurbanlıklar pazara inmeye başladı

Son Güncelleme: 10 AĞUSTOS 2017 - TSİ 12:43

Kurban Bayramına yaklaşık üç hafta kala, hayvan pazarları da hareketlendi. Canlı hayvan ithalatının ardından piyasada hayvan sıkıntısı olmaması, kurban fiyatlarının önemli ölçüde artmaması bekleniyor.

Pazarlarda hayvan bulamama sıkıntısı olmayacağını vurgulayan üreticiler, vatandaşlara da, “Kurbanlık alırken en az 3-5 yeri dolaşın” uyarısında bulunuyor.

Kurban Bayramı için hazırlıklar devam ederken, kurban kesecek vatandaşlar da kurban pazarlarına gitmeye başladı. Pazarlarda fiyatlar büyükbaş için 8-9 bin TL civarında seyrederken, küçükbaş da 750-1000 TL arası alıcı buluyor. Geçen seneye göre bazı yerlerde büyükbaşta yaklaşık 1000 TL, küçükbaşta ise 100-150 liralık pahalanma görüldü.

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği Merkez Başkanı Bülent Tunç, dişi düve kesilmeme kararının üreticiyi bir miktar sıkıntıya soktuğunu, ancak bu kararın Kurban Bayramı’na bir yansıması olmayacağını ifade etti. Tunç, “Düvede biraz sıkıntı oldu. 5-6 ay önce hazırlık yapmış, beslemiş, borçlanmış. Ama Kurban Bayramı’nda düveden yana en ufak bir sıkıntı yok. Kesilecek fazla sayıda kurban var. 5-6 aydır bunun için hazırlık yapılıyor” dedi.

‘Pazarları dolaşın’

Üreticilere ve vatandaşlara da uyarıda bulunan Tunç, şunları söyledi:

“Yapılan düzenlemelerle kurban fiyatları hemen hemen geçen sene seviyesinde tutuldu. Üretici açısından bir sorun yaşanmayacak gibi görünüyor. Kurban Bayramı’nın bitmesinden ve yaz tatilinin bitip otellerin kapanmasından sonra ette fiyatlar zaten düşecek. Üreticiye de sesleniyorum. Kurban Bayramı’nı fırsatçılık olarak görmesinler.

Senede 1 kere kurban kesen insana böyle yaklaşmasınlar. Fiyatları realize ederek satmaları kendi hayırlarına olur. Bu insanlar bize lazım. Vatandaş da kurbanlık alırken en az 3-5 yeri dolaşsın. Mal kalmaz diye kimse korkmasın. Aklının kestiği yerden alsın. Mutlaka uygun fiyata kurban bulacaktır.”

Milliyet