5 Recep 1441 | 29 Şubat 2020 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Körfez gündeminde bu hafta...21.08.2017

Son Güncelleme: 21 AĞUSTOS 2017 - TSİ 10:27

Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gündeminde üst sıralarda yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Aralarında, Donald Trump’ın damadı ve başdanışmanlarından olan Jared Kushner’in de bulunduğu bir grup ulusal güvenlik uzmanı ve diplomat, önümüzdeki günlerde ortadoğu turu kapsamında bazı körfez başkentlerini de ziyaret edecek.

Gündemin Filistin-İsrail Barışı olduğu bu turda, İsrail, Ürdün ve Mısır’ın yanısıra, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar da ziyaret edilecek. Bu hareketliliğe bağlı olarak, bölge içinde de ziyaret trafiği arttı.  Türkiye’den de Ürdün’e üst düzey bir ziyaret söz konusuydu. Önümüzdeki günlerde ABD Savunma Bakanı’nın da hem Türkiye’yi, hem de Ürdün’ü ziyaret etmesi bekleniyor.

Bu arada  körfeze bir başka önemli ziyaretçi de Çin’den. Çin Devlet Başkan Yardımcısı, üst düzey temaslarda bulunmak üzere Kuveyt ve Suudi Arabistan’ı ziyaret edecek. 

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan ve Irak, 27 yıllık aradan sonra ortak kara sınırlarını karşılıklı geçişe açıyor. Birinci körfez savaşından beri kapalı olan sınırların açılmasına ilave olarak, Suudi tarafı, Irak’a bir İş Konseyi heyeti de gönderiyor.

Resmi rakamlara göre, Suudi Arabistan’ın petrol ihracatı, geçen ay günlük 7 milyon varil civarına geriledi. Suudi Hükümeti daha önceki aylarda OPEC üyeleri ve üye olmayan ülkeler arasındaki anlaşmaya sadık kalarak, petrol üretimini ve ihracatını düşüreceğini taahhüt etmişti. Bu arada son aylarda beklenenin üzerinde seyreden uluslararası ham petrol varil fiyatları, Suudi Arabistan’da bütçe açığının yönetilmesi hususunda ümit kaynağı oldu. Suudi Arabistan’ın 8 milyar dolarlık fosfat projesi üretime başladı. ABD ortaklı şirket amonyak, asit ve sentetik gübre üretimine başladı.   

Suudi Arabistan Yüksek Mahkemesi, ülke genelinde Zilhicce Hilalini gözetleme çağrısı yaptı. Yapılan çağrıda, Suudi Arabistan’da yaşayanlardan, pazartesiyi salıya bağlayan akşam, güneşin battığı dakikalarda, çıplak göz veya dürbünle gözlem yapması istendi.  

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri, Gazze’ye her ay 15 milyon dolarlık yardım edecek. Gazze’deki Filistin Yönetiminden yapılan açıklamada yardımın, insani amaçlarla  ve kalkınma projelerinde kullanılacağı  duyuruldu.

Önümüzdeki günlerde Birleşik Arap Emirlikleri ve Irak, Viyana Zirvesi öncesi OPEC Teknik Komitesinin davetine icabet ederek, anlaşmaya neden uymadıklarını açıklayacaklar. Daha önce OPEC’e üye olan ve olmayan petrol üreticisi ülkeler üretimi düşürme konusunda uzlaşmış bazı ülkeler ise buna uymamışlardı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde tüketici harcamalarının, 2016 yılında 183 milyar dolar olduğu açıklandı. 2021 projeksiyonlarına göre ise, 261 milyar dolara ulaşacak.

Katar

Amerika Birleşik Devletleri, Katar’daki askeri üssünü daha modern bir hale getireceğini duyurdu.  Üst düzey Pentagon yetkilisinin askeri bir birliğe ziyareti sırasında yapılan açıklamada, üssün çok hayati öneme haiz olmasına rağmen, yavaş ve eski teknoloji ile hareket ettiği ve yakında teknik olarak daha modern hale getirileceği idafe edildi.

Katar hükümeti, yeni bir kararla 80 ülke vatandaşına, ülkeye vizesiz giriş kolaylığı getirdi. Bazı ülke vatandaşlarına tek girişle altı aya kadar kalış süresi de sağlanan bu uygulama ile, son aylardaki krizin etkilerinin azaltılması bekleniyor.

Bu arada Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, ulusal hava sahalarını yeniden Katar Havayollarına açarken, Suudi Arabistan da, Katar’dan gelen hacı adayları için kara sınırını açmış bulunuyor.   

Umman

Umman’da uzun zamandır ücretlerini alamayan yabancı işçilerin eylemleri üzerine hükümet, özel sektör üzerine daha ağır yaptırımlar uygulamak üzere harekete geçti. Petrol fiyatlarına bağlı olarak görülen ekonomik daralma nedeniyle özel sektörde önemli oranda firma, kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalmış ve buna bağlı olarak özellikle yabancı çalışanların mağduriyetleri artmıştı.

Avrupa’da büyüyen yumurta krizinin ardından, Umman’a Avrupa’dan yumurta girişi durduruldu. Bu arada daha önce Avrupa ülkelerinden gelen yumurtalardan numuneler alınarak laboratuvarlara gönderildi.

AKRA için derleyen:Sedat Yüksel