3 Cemaziyelahir 1441 | 28 Ocak 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

66 ayda otomatik kayıt ve ağır ceza

Son Güncelleme: 11 MAYIS 2012 - TSİ 10:49

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık, ilköğretime başlama yaşının 66 ay olduğunu belirterek, velilerin 60-66 aylık çocuklarını ilkokula başlatmak istemeleri durumunda haziran ayındaki kayıt döneminde okullara dilekçe verebileceklerini bildirdi.
Kocabıyık, öğretmenlerden oluşan bir heyetin başvuran çocuklara bakarak düzeyini ölçeceklerini belirterek, “60-66 ay dönemindeki çocukların ilkokula başlamalarının ardından uyum sağlayamamaları durumunda veli istediği zaman çocuğunu çekip okul öncesi eğitime kaydettirebilecek” dedi.
12 yıllık zorunlu eğitimle ilgili uygulamalar konusunda açıklama yapan Kocabıyık, 2012-2013 eğitim ve öğretim yılı için 30 Eylül 2012 itibarıyla 66 ayını tamamlayan tüm çocukların okul kayıtlarının e-okul sistemi üzerinden merkezden yapılacağını belirtti. “Ortak aklın 66 ay üzerinde durduğunu gözlemledik ve kararımızı ona göre aldık” diyen Kocabıyık, 66-72 ay arasında yaklaşık 620 bin, 60-66 ay arasında ise 656 bin 141 çocuğun olduğunu söyleyerek, özetle şu bilgileri verdi:
“E-okul sistemi otomatik 30 Eylül itibarıyla 66 ayını dolduran bütün çocuklarımızı kaydedecek. Fakat çocuğu 60-66 ay diliminde olup da okula göndermek isteyen veliler, çocuklarının özellikle ruhsal ve fiziksel gelişiminin uygun olduğunu düşünüp ‘Benim ilkokul birinci sınıfa gitmeye hazır’ diye düşünen veliler okullara dilekçe verecek. Haziran ayındaki kayıtlar yapılırken, veliler bu dilekçelerini verecek.
Okul da öğretmenlerin yer aldığı bir heyet oluşturulacak. O heyet çocuğa bakacak, birinci sınıfa başlayacak düzeyde mi diye. Eğer çocuk bu düzeyde ise kaydı alınacak ve okul tarafından kabul edilecek. Ancak öğretmenlerimiz ve idarecilerimiz çocuğun gelişimi bakımından ’Başlamaya uygun değil’ derse o çocuk okul öncesine yönlendirilecek.
Çocuğun ilköğretime kaydını yaptırdıktan sonra okula devam etmediği tespit edilirse, çocuktan kim sorumluysa velisine, vasisine çocuğun devam etmediği her gün için 15 lira para cezası kesiliyor. Buna rağmen çocuktan sorumlu veli ya da vasi, çocuğu okula göndermemeye devam ederse de ayrıca buna ek, 500 lira idari para cezası var.”
Milliyet