17 Cemaziyelahir 1440 | 21 Şubat 2019 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Körfez gündeminde bu hafta...12.02.2018

Son Güncelleme: 12 ŞUBAT 2018 - TSİ 16:05

Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gündeminde üst sıralarda yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan kuş gribi vakaları görülmesi üzerine geçici olarak Hindistan’dan canlı veya kesilmiş kümes hayvanı ithalatını durdurdu.

Birleşik Arap Emirlikleri

Önümüzdeki beş yıl içinde BAE’de KDV oranlarında bir artış olmayacağı duyuruldu. Maliye Bakanlığı, kamuoyunda KDV ile başlayan fiyatlar genel düzeyindeki artışa bağlı olarak yayılan tedirginliği gidermek üzere açıklama yaptı.

Dubai, Dünya Hükümetler Zirvesine ev sahipliği yaptı. Bazı ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının yanısıra, uluslararası kuruluşların yönetici ya da temsilcilerinin katıldığı zirvede, davetli konuşmacılardan biri de, Hindistan Başbakanı Nanendra Modi’ydi.

BAE, uzay araştırmaları için 545 milyon dolarlık bir kaynak ayırdı.  Bu fonla uzayda yaşama ve çalışma projeleri yürütülecek.

BAE Hükümeti kültür ekonomisi oluşturma yolunda bir plan açıkladı. Buna göre merkezinde Arap Dilinin korunup, kullanılması olan planda bir çok farklı unsur aynı eksende buluşturuluyor.

Geçtiğimiz hafta etkisini gösteren yoğun sis nedeniyle, sadece Dubai’de trafik kazası vakası 500’ü geçti. Bazı zincirleme kazalarda ise, aralarında ağır vakaların da bulunduğu çok sayıda yaralanma gerçekleşti.     

Umman

Umman geçtiğimiz haftayı üst düzey ziyaretçileri ağılayarak geçirdi. Bu ziyaretçilerden biri Hindistan Başbakanı Modi’ydi.  İki günlük resmi bir ziyaret için Umman’a yapılan ziyaret, Umman’daki en kalabalık yabancı gruplarından birinin Hindistan kökenli çalışanlar ve onların ailelerinden oluşması nedeniyle önem taşıyor.  Modi, Muscat’taki stadyumda yaklaşık 20.000 Hindistan’lıya hitap etti.

Umman’da tütün ürünlerine uygulanan vergi iki kat daha artırılıyor. Umman Hükümeti Bulaşıcı Olmayan hastalıklarla Mücadele Programı kapsamında, fiyat artışı ile tütün ürünlerine yönelik talebi kırmayı hedefliyor.

Avusturya Uzay Araştırmalarından bir grup astronot Umman’da Mars Misyonu  için hazırlıklar yaptı. Umman’daki çöl şartlarının, Mars’taki koşullara çok benzediği için, astronot eğitimlerinin, Umman’da yapılması kararlaştırılmıştı.