20 Safer 1441 | 19 Ekim 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Fındık elimizden kayıp gidiyor

Son Güncelleme: 30 AĞUSTOS 2013 - TSİ 10:44

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, Ordu, Giresun ve Trabzon illerindeki fındık bahçelerinin yaşlandığını, bu nedenle fındığın yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Karadeniz, fındık üretiminin gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, “Karadeniz Bölgesi’nde fındık biraz daha fazla emek istemeyen bir tarım kolu gibi görüldü. Biraz daha kolay bir üretim şekli gibi görüldüğü için fındıkta da istenilen üretim miktarlarına ulaşılamadı. Fındıkta da her geçen gün ürün kaybı söz konusudur. Fındık dikim yaşları çok eskilere dayanıyor. Giresun ve Trabzon’a gidildiğinde 150-200 yıla yaklaşılıyor. Ordu’da 60 yıla yaklaşılıyor. Toplamda dikim yaşları yaşlanmış durumdadır. Bunun sonucu üretim kaybıdır. İnsanlar artık gübre atmıyor, budama tekniklerini uygulamıyor. Çünkü böyle bir kültür yok bizde. Budamak dal kesmek anlamına geliyor. Şehirde yaşayan insanlar bunu unutuyor. Gençler de bu işi benimsemiyorlar. Çok da teknik bilgiye sahip değiller. Fındık her geçen gün elimizden kayıp gidiyor.”

Fındığı “milli ürün” olarak düşününce bu durumun çok önemli olduğunu söyleyen Karadeniz, “Özellikle devlet bu işe sahip çıkmalıdır. Üretim miktarımızı elimizde tutmamız gerekiyor. Diğer ülkeler fındık dikim alanlarını genişlettiği sürece bizim yüzde 75’lik üretim miktarımız her geçen gün azalıyor. Fındık üretimini gözden geçirmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Millî Gazete