16 Muharrem 1441 | 15 Eylül 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

BTK uyardı: e-postalarınıza gelen bu ekleri açmayın

Son Güncelleme: 30 HAZİRAN 2017 - TSİ 10:06

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca (BTK), küresel siber saldırılardan etkilenmemek için işletim sistemlerinde güncellemelerin ve güvenlik yamalarının yapılması, güncel bir antivirüs kullanılması, phishing e-postalarına karşı dikkatli olunması ve eklerinin açılmaması uyarısında bulunuldu.

BTK Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezinden (USOM) alınan bilgilere göre, "WannaCry"dan sonra Petya adlı ikinci fidye zararlı yazılımı küresel bir siber saldırı dalgası oluşturdu. BTK-USOM yetkilileri, birçok ülkede bilgisayar sistemlerini olumsuz etkileyen zararlı yazılımın kullandığı sistem açıklığı, saldırı yöntemleri ve alınacak önlemler konusunda mart ayından beri önleyici çalışmalar yapıldığını belirterek, vatandaşlarla kurum ve kuruluşlardaki sistem yöneticilerinin dikkatli olması gerektiğini bildirdi.

WannaCry, zararlı yazılımına benzer şekilde sistemlere zarar veren Petya zararlı yazılımının başlangıçta oltalama e-postaları ile iletildiği ve güncel olmayan işletim sistemlerindeki zafiyetten (Dosya paylaşım servisi, SMB-Server Message Block) faydalanarak yayıldığı kaydedildi.

Tespitlere göre, Petya zararlı yazılımı Office programındaki bir zafiyetten yararlanılarak ofis dokümanları içine yerleştirildi ve sahte e-postalar ekinde gönderildi.

TRT Haber