22 Zilhicce 1440 | 23 Ağustos 2019 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Akdeniz’in sularında 300 mülteci kayboldu

Son Güncelleme: 12 ŞUBAT 2015 - TSİ 12:37

Son üç günde Akdeniz’de mülteci dolu dört botun fırtına nedeniyle batmasıyla 420 kişiden 300’ü kayboldu, 29’u ise kurtarıldıktan sonra hipotermiden öldü. BM, AB’nin kurtarma operasyonunu yetersizlikle suçladı

Suriye’de, Afrika’nın kuzeyinde ve doğusundaki iç karışıklıklar yüzbinlerce insanı daha güvenli bir hayat için Avrupa’ya Kaçak yollardan girmeye itiyor. İnsan kaçakçılığı Avrupa Birliği’nin (AB) denizde kurtarma operasyonlarının çapını küçültmesiyle birleşince; Akdeniz suları kaçınılmaz biçimde insani trajediye sahne oluyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden (UNHCR) yapılan açıklamada son üç günde Libya’dan İtalya’ya geçmeye çalışırken en az 300 mültecinin kaybolduğu belirtildi.

0 derecenin altı

İtalyan adası Lampedusa’nın açıklarında fırtınalı havada batan iki şişme bottan sadece 9 kişi kurtarıldı. İki bottaki 200’den fazla kişinin kaybolduğu bildirilirken kötü hava koşulları nedeniyle boğularak öldükleri tahmin ediliyor. Libya’nın başkenti Trablusgarp’tan cumartesi günü ayrılan dört bottan oluşan filonun yanısıra bir diğer botta da Akdeniz’i geçmeye çalışan 100 kişi kayboldu. Çoğunluğu Afrikalı genç erkeklerden oluşan mültecilerden kayıp olanların arasında 12 yaşında bir erkek çocuğu da var. Pazar günü ise dördüncü bir bottan İtalyan sahil güvenliği 105 kişiyi kurtardı.

Milliyet