17 Safer 1441 | 16 Ekim 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Üniversite adaylarının tercih telaşı

Son Güncelleme: 28 HAZİRAN 2019 - TSİ 10:56

Sınavları atlatan üniversite adaylarının önünde son bir zorlu süreç daha var: Tercih dönemi. 2.5 milyon aday, 23-29 Temmuz’da tercihlerini yapacak.

2.5 milyon adayın üniversiteli olmak için yarıştığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS), sonuçları 18 Temmuz’da açıklanacak. Ardından adayları zorlu bir süreç daha bekliyor: Üniversite ve bölüm seçimi. Tercihler, 23 Temmuz’da başlayacak, 29 Temmuz’da sona erecek.

Tercih listesi hazırlanırken nelere dikkat edilmeli?

Öncelikle tercih edeceğiniz bölümü gerçekten isteyip istemediğinizi sorgulayın. Okuyamayacağınızı düşündüğünüz bölümü “Bir yere yerleşmeliyim” düşüncesiyle kesinlikle yazmayın.

Tercihlerinizi oluştururken yükseköğretim programlarının başarı sıralarını göz önünde bulundurun.

Başarı sıranızın üzerinde ve en çok istediğiniz bölümlere ilk üç sırada yer verebilirsiniz. Orta sıralarda yani 5 ile 18 arası tercihlerde ise, yerleşme olasılığı yüksek olan ve başarı sırasına yakın bölümleri; 19-24 arasına girme olasılığının çok yüksek olduğu bölümleri yazabilirsiniz.

Başarı sırası barajlarını dikkate almayı unutmayın. Kontenjan boş kalsa dahi, barajın altında bir sıralamadaysanız o bölüme yerleşemezsiniz.

Bölümün sizin için olumlu ya da olumsuz özelliklerini düşünerek son kararı verin. Programları, meslekleri iyi araştırın. O mesleği yapanlarla konuşun, görünmeyen ya da zor yönlerini öğrenin.

Çevrenizden tavsiyeler alın ancak yine de son kararı kendiniz verin. Ailenizin ya da bir başkasının istediği, sizin istemediğiniz bölümleri kesinlikle seçmeyin.

Üniversite kayıt takvimi

Sonuçlar: 18 Temmuz

Tercihler: 23-29 Temmuz

Kayıtlar: 19-23 Ağustos

Elektronik kayıtlar: 19-21 Ağustos

Hürriyet