22 Zilhicce 1440 | 23 Ağustos 2019 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

'Şiddet, aile yapısının bozulmasıyla artıyor'

Son Güncelleme: 10 TEMMUZ 2015 - TSİ 12:27

Prof. Dr. Mustafa Köylü, özellikle çocukluk döneminde anne, baba sevgisi ve sıcak aile ortamının son derece önemli olduğunu belirterek, “Eğer çocuk yeteri kadar sevgiyle beslenemiyorsa bu, mutlaka ileride bozukluk olarak kendini gösterecektir” dedi.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İlahiyat Fakültesi Din Psikolojisi Bölümü Öğretim ÜyesiKöylü, toplumda son günlerde kadına yönelik şiddetin tek bir nedene bağlanamayacağını belirtti.

Anne-baba sevgisi çok önemli

Şiddetle ilgili pek çok faktör olduğunu dile getiren Köylü, bunların başında aile hayatının geldiğini söyledi. Aile hayatındaki bozulmaların topluma şiddet olarak yansıdığını, bu durumun aile yapısını onarmadan düzelemeyeceğini aktaran Köylü, “Özellikle çocukluk döneminde anne baba sevgisi ve sıcak aile ortamı son derece önemlidir. Eğer çocuk yeteri kadar sevgiyle beslenemiyorsa bu, mutlaka ileride bozukluk olarak kendini gösterecektir” ifadesini kullandı. Köylü, çocukların sevgi eksikliğini kötü alışkanlıklarla doldurduğunu, bu durumun ise topluma şiddet olarak yansıdığını ifade ederek, aile hayatının yanı sıra medyanın da yayın içeriğiyle toplumda şiddet olaylarının yaşanmasında önemli rol oynadığını savundu.

Çocuk şiddeti kanıksıyor

Çocukların izlediği bazı çizgi filmlerin, internette oynadıkları bazı oyunların şiddet içerikli olduğunu kaydeden Köylü, “Çocuk orada teorik olarak uyguladığını, ileride pratikte uygulama yoluna gidiyor. Çocuklar küçük yaştan itibaren anne babalarından, okuldan, arkadaş çevresinden gördükleri olumsuzlukları normal gibi karşılıyor ve kanıksıyor” diye konuştu.

Köylü, mutlaka mutlu ve huzurlu aile ortamını oluşturulması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Çocuk yetiştirme konusunda değişikliğe gitmemiz gerekiyor. Tüketim medyasının da katkısıyla çocuklar son derece bencil, egoist ve narsist yetişiyor. Bu çocuklara ileride en ufak karşı çıktığınızda aşırı tepkiler gösteriyor. Bu yüzden aile hayatına, mutluluğuna önem vermemiz gerekir.”

Millî Gazete