12 Ramazan 1439 | 27 Mayıs 2018 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Mevsimlik işçiye destek

Son Güncelleme: 20 NİSAN 2017 - TSİ 11:38

Geçici tarım işçilerinin barınma ve geçinme sorunlarına devlet desteği geldi. Başbakanlık genelgesine göre, mevsimlik işçilere barınma ve sağlık hizmeti sağlanacak. Düzenlemeye hem işveren, hem de işçi kesiminden olumlu tepki geldi.

genelgeye göre, mevsimlik tarım işçilerinin yoğun olarak çalıştığı yerlerde temel ihtiyaçlarını giderebilecekleri prefabrike, betonarme ya da çelik yapılı yerleşim alanları oluşturulacak. Yerleşim alanları sel ve su baskınından etkilenmeyecek Hazine taşınmazlarına kurulacak. İl Halk Sağlığı Müdürlükleri kanser taraması yapacak.

Bulaşıcı ve salgın hastalıklara karşı sağlık taraması uygulayacak. Gebe, bebek ve çocukların gelişimi izlenecek. Kadın sağlığı hizmetleri, çevre sağlığı hizmetleri periyodik olarak yürütülecek. Mobil sağlık ekiplerinde doktor istihdam edilecek. Çocuklara eğitim verilecek.

Cami de yapılacak

İl müftülüklerince, inanç ve ibadet ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli tedbirler alınacak. Tarım işçilerini taşıyan karayolu araçlarının 24.00-06.00 saatlerinde şehirlerarası yolculuk yapmamaları sağlanacak. Kolluk kuvvetlerince işçi ve ailelerinin bilgileri e-METİP’e aktarılacak. Okuma-yazma öğretilecek. Belirlenen yerler dışında çadır ve prefabrik binaya izin verilmeyecek.

Milliyet