17 Şevval 1440 | 20 Haziran 2019 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Körfez gündeminde bu hafta...22.05.2017

Son Güncelleme: 22 MAYIS 2017 - TSİ 15:15

Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gündeminde üst sıralarda yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ilk yurtdışı ziyareti Suudi Arabistan’la başladı. Ziyaretin ilk gününde, resmi ve yoğun bir proğram yerine, daha düşük yoğunluklu sosyal ve kültürel aktivitelere katılan Trump, Suudi Arabistan’ı ziyaret eden her batılı lider gibi, geleneksel Suud kılıçlı dansında yerini aldı.

Trump’ın ziyaret tercihi ABD’ye toplamda 185 milyar dolara yaklaşan bir ekonomik fayda sağladı.  Bu paketin detayları ise 110 milyar dolarlık savunma işbirliği daha açık bir ifade ile Amerika’dan, Suudi Arabistan’a silah satışı, 50 milyar dolarlık petrol üretim teknolojileri üzerine anlaşmalar, 20 milyar dolarlık finansman aracılık anlaşması ile 15 milyar dolarlık ortak sanayi yatırımı anlaşması.  Amerikan Ticaret Bakanının benzetmesiyle ABD tarihinde, ticari olarak bu kadar karlı bir gün daha olmamıştı.

İkinci gün programında ise  Arap, İslam ve Amerika Zirvesine Katılan Trump, burada 50 farklı İslam ülkesinden gelen lider ve temsilcilere hitap etti. Aynı gün bir diğer zirve, Amerikan Başkanı ile Körfez İşbirliği Konseyi Üyeleri arasında gerçekleşti. Bu toplantılarda söylenenler söylenmesi gerekenlerdi. Yani herhangi bir sürpriz çıkış yoktu. ABD tarafı kendi ülkesine dönerken, Amerikan iş dünyasını memnun edecek bir paketle dönmek, Suud tarafı ise hem bölgede, hem de dünyada ABD’nin en yakın bir müttefiki olmak güç ve pozisyonunu kullanmak istiyor. 

Beyaz Saray yolunda İslam ve Suudi Arabistan konusunda eleştirel  bir dil kullanan Trump, seyahati sırasında bütün söylediklerini unutturan tavırlar sergilerken, ev sahibi Suudi Arabistan da Trump’ı öyle cömert bir paketle karşıladı ki, Trump’ın söylediklerini tamamen unutmuş gibiydi.  Kendi ülkesinde büyük adli, siyasi ve sosyal tartışmaların merkezinde olan Trump, “ilk yurtdışı durağı” ayrıcalığını bir paket yapıp Suud’lulara 185 milyar dolara sattı.  

Bu arada ABD’de yayınlanan bir gazetede yer alan haberde, Körfez başkentlerinin, İsrail Başbakanının Filistin barışı için uygulanabilir bir barış süreci başlatması durumunda, İsrail ile doğrudan ilişki kuracakları, İsrail uçaklarının Körfez havalimanlarına seferler düzenlemesine izin verecekleri bilgisi yer aldı. Suudi Arabistan’dan sonraki durağı İsrail olacak olan Trump’ın, bu konuda bazı adımlar atması bekleniyor.    

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri Rasathane idaresi, 1438 yılı Ramazan Ayının çok kuvvetle muhtemel olarak 27 Mayıs Cumartesi günü başlayacağını, bununla birlikte  Şaban Ayının 29’undan itibaren hilal gözlemesi yapılacağını ve Hilal Gözleme Komitesinin son kararı vereceğini duyurdu. 26 Mayısı 27’ye bağlayan akşam, Amerika kıtasının yanısıra, Sudan, Somali, Fas, Cezayir, Moritanya’nın yer aldığı  Güney ve Doğu Afrika ülkelerinde çıplak gözle görülebilecek olan Ramazan Hilalinin, Körfez ülkelerinde güneşin battığı saatlerde çıplak gözle görülebilmesinin mümkün olmadığı açıklandı.   

Birleşik Arap Emirlikleri, şeker hastalığı tedavisinde en yüksek maliyete katlanan ülkelerden biri. Körfez Bölgesinde 20 ila 70 yaş arasındaki yetişkinlerin yüzde 13.6’sı şeker hastası iken, dünya genelinde bu ortalama yüzde 8.5 Kişi başına düşen şeker hastalığı tedavi maliyeti BAE’de yılda 2868 ABD doları. 

Umman

Umman Başkenti geçtiğimiz hafta, Ürdün Kralı’nı ağırladı. Uzun bir süredir sağlık sorunları nedeniyle  kamu oyu önüne çıkmayan Umman Sultanı da bu vesileyle yeniden kameralara göründü. Ürdün Kralı’nın ziyareti son aylarda Arap Başkentleri arasındaki hummalı trafiğin bir parçası. Hatırlanacağı gibi, Mısır Devlet Başkanı geçtiğimiz haftalarda bazı Körfez başkentlerini ziyaret etmişti. Ondan önce de Kuveyt Emiri, Körfez başkentlerini ve Türkiye’yi ziyaret etmişti. Ürdün Kralı’nın Umman’dan sonraki durağı da Mısır’dı.

Umman’da Ramazan Ayı boyunca kamu ve özel sektörde uygulanacak geçici çalışma saatleri açıklandı. Buna göre kamuda mesai saatleri, sabah saat 9’dan öğleden sonra 2’ye kadar olurken, özel sektörde daha esnek olmakla birlikte günlük 6 saati, haftalık ise 30 saati geçmeyecek.

Körfez Ülkeleri arasında birbiriyle bağlantılı enerji transfer ve ticaret ağının 2025 yılına kadar toplam olarak 33 milyar dolarlık tasarruf sağlayabileceği bildirildi. Artan veya azalan elektrik talebine göre, mevcut santrallerin optimize edilmesini sağlayan sistem, enerji üretimi ve dağıtımında etkinliği sağlıyor.    

AKRA İçin derleyen: Sedat Yüksel