23 Safer 1441 | 22 Ekim 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

'Son sarsıntıda hasar yok'

Son Güncelleme: 25 ŞUBAT 2012 - TSİ 11:49

23 Ekim ve 9 Kasım'daki depremlerin ardından artçılarla yaşayan Van dün 4.7 ile sallandı. Can ve mal kaybı yok ancak büyük panik yaşandı. Van'da meydana gelen 4.7 büyüklüğündeki depremde herhangi bir hasarın meydana gelmediği bildirildi. 
Van Valiliği Afet Acil Durum Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgilere göre, merkez üssü Akçift köyü olan 4.7 büyüklüğündeki depremde herhangi bir hasarın meydana gelmediği belirtildi. Van merkez, Erciş, Muradiye ve çevre köylerde hissedilen depremde kısa süreli bir paniğin oluştuğu kaydedildi. 
Akçift Köyü Muhtarı Halis Eryiğit, köyde kısa süreli bir paniğin meydana geldiğini ifade ederek, "Köyümüzde 23 Ekim ve 9 Kasım'daki depremlerde ağır hasar oluşmuştu. Köylülerin büyük bir çoğunluğu konteynırlarda kalıyor. Herhangi bir can kaybı ve hasar yok" dedi. 
Van 23 Ekim 2011'de 7.2, 9 Kasım'da 5.6 büyüklüğünde iki depremde büyük yara almış, resmi rakamlara göre iki depremde toplam 644 kişi yaşamını yitirmiş, 4 bine yakın vatandaşımızı da yaralanmıştı. Yetkililerin verdiği bilgilere göre Van'da 147 bin 206 kişi konteynırlarda yaşıyor. Van'da 30, Erciş'te 5 olmak üzere 35 konteyner kent, depremzedelere ev sahipliği yapıyor. Şehirde 4 çadır kentte toplam 290 çadır bulunuyor. Ağır kış koşullarıyla mücadele etmek zorunda kalan depremzeleder, iki deprem ile takip eden artçıların yarattığı psikolojik sorunları atlatabilmiş değil. Van'da özellikle çocuklara yaşadıkları şokun hafifletilmesi için rehabilitasyon uygulanıyor. 
SABAH