4 Rebi'ül-ahir 1440 | 12 Aralık 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Katar Dünya Kupası için kesenin ağzını açtı

Son Güncelleme: 26 TEMMUZ 2013 - TSİ 14:34

2022 FIFA Dünya Kupası bir ilke sahne olacak. Bir Arap, Müslüman ve Ortadoğu ülkesi ilk kez Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak. 1.6 milyonluk nüfusuna karşın Katar, Emir Şeyh Hamad Bin Khalifa Al-Thani'nin deyimiyle, "Küçük bir ülke olsa da büyük işleri başarabilecek kapasitede.

" Dünya Kupası için 200 milyar dolar ile rekor bir bütçe hazırlayan Katar, ulaşım için ayırdığı 140 milyar dolarla yeni havaalanları ve metro istasyonları inşa edecek. 20 milyar dolar ise turizm altyapısına harcanacak. 

2022 hazırlıkları yıllık 4 milyon turistin rahatça konaklayabileceği şekilde tamamlanacak. FIFA, 65 bin yatak kapasitesini istese de, Katar bu rakamı 90 bine çıkartıp, otel fiyatlarını da belli bir sınırda tutacak. Bütçeden ayrılan 4 milyar dolarla ise 6 yeni stat yapılıp, üçünün ise kapasitesi arttırılacak. Yıllık yüzde 20 rekor büyümeye sahip olan ülke ekonomisinin rahatlıkla karşılayacağı bütçe içerisinde Katar'ı Bahreyn ile bağlayacak Kardeşlik Köprüsü bulunuyor. Ayrıca yıllık 24 milyon yolcu kapasitesi hedeflenen Doha Havaalanı'nın kapasitesi, yeni projeyle 50 milyona yükselecek.
FIFA Başkanı Sepp Blatter ise Katar'ın ev sahipliği ile ilgili şunları söylüyor: "Arap dünyası bir Dünya Kupası'nı fazlasıyla hak ediyordu. 22 ülkeleri olmalarına karşın şu ana kadar hiçbir organizasyonu onlara vermeyip, haksızlık ettik. 2006'da 30 dalı bulunan Asya Oyunları'na ev sahipliği yaparak altyapı olarak bu tür bir organizasyona ne kadar hazır olduklarını zaten gösterdiler." 

Sabah