6 Şevval 1439 | 20 Haziran 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Yunanistan'da genel grev hayatı felç etti

Son Güncelleme: 18 MAYIS 2017 - TSİ 09:29

Yunanistan'da hükümetin kreditörlerle ilave kemer sıkma önlemlerine ilişkin yaptığı anlaşmayı protesto etmek için 24 saatlik greve gitmesi ülkede hayatı felç etti.

Grev dolayısıyla başta hava ve deniz ulaşımı olmak üzere birçok alanda hayat durma noktasına geldi. Başkent Atina'da şehir içi otobüs, troleybüs, tramvay ve metro çalışanlarının iş bırakması toplu taşımada büyük aksaklıklara yol açtı.

Genel grev dolayısıyla gemiler limanlarda bağlı kalırken iç ve dış hatlarda çok sayıda uçak seferi iptal edildi. Grev süresince devlet dairelerindeki hizmetlerde aksamalar yaşanırken, mahkemelerde duruşmalar ertelendi, tiyatro gösterileri iptal edildi. Üreticiler ile pazarcıların da grevde yer alması nedeniyle tüm ülkede dün halk pazarları kurulmadı. Hastanelerin ise sadece acil servisleri hizmet veriyor.

Atina'da güvenlik önlemleri kapsamında şehir merkezindeki birçok cadde trafiğe kapatılırken, ülkenin ikinci büyük kenti Selanik ve bazı büyük kentlerde de benzer gösteriler yapıldı.

Sendikaların, yeni anlaşmanın parlamentoda oylanacağı bugün akşam saatlerinde de Sintagma Meydanı'nda toplu gösteri düzenleyeceği açıklandı.

Avukat ve noterlerin grevi sürdürme kararı nedeniyle bugün de mahkemelerde duruşmaların yapılmayacağı belirtildi.

Yunan hükümeti, üçüncü kurtarma programı kapsamında yeni kredi diliminin serbest bırakılması için 2019 ve 2020 döneminde emeklilik maaşları ve vergi muafiyeti tavan sınırını düşürecek ek kemer sıkma tedbirleri almayı kabul etmişti. Yaklaşık 4,9 milyar avro tasarruf sağlanmasına yönelik düzenlemeler içeren torba yasa tasarısının perşembe günü parlamentoda oylanması öngörülüyor. Bunun ardından 22 Mayıs'ta Brüksel'de yapılacak Avro Grubu Toplantısı'nda yeni kredi diliminin onaylanması bekleniyor.

TRT Haber