15 Cemaziyelahir 1440 | 19 Şubat 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Liselerde nakil süreci başladı

Son Güncelleme: 6 AĞUSTOS 2018 - TSİ 10:26

Milli Eğitim Bakanlığı’nca, liselere yerleştirmede, “Yerleştirmeye Esas Nakil Kılavuzu” yayımlandı. Buna göre, 8’inci sınıfı başarıyla tamamlayan, açık öğretim ortaokulundan mezun durumda olanlar ile herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşen veya yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilecek.

Bir ortaöğretim kurumunda kaydı olmayan veya yerleşemeyen öğrencilerin, merkezi sınavla öğrenci alan okul grubundan tercihte bulunabilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması zorunlu olacak.

İlk yerleştirmede tercihine yerleşemeyen öğrenciler, ilk tercihi kayıt alanından olmak kaydıyla en fazla 5 okul tercihinde bulunabilecek. Öğrencilerin farklı okul türü tercih etme zorunluluğu olmayacak. Nakil dönemlerinde, merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar ve yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 5’er okul tercihi yapılabilecek.

Ortaöğretim kayıt alanı, ortaokul başarı puanı, devam-devamsızlık ve yaş kriterleriyle yapılacak olan nakil işlemleri, 6-10 Ağustos, 13-17 Ağustos, 27-31 Ağustos ve 3-6 Eylül dönemlerinde bakanlığın internet adresinden gerçekleştirilecek.

Milliyet