9 Zilka'de 1439 | 23 Temmuz 2018 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Körfez gündeminde bu hafta...17.07.2017

Son Güncelleme: 17 TEMMUZ 2017 - TSİ 12:05

Önümüzdeki günlerde Türkiye’den bazı Körfez başkentlerini kapsayan üst düzey bir ziyaretin gerçekleştirilmesi bekleniyor. Ziyaret edilecek başkentler arasında Riyad, Doha ve Kuveyt öncelikli olacak.

Suudi Arabistan

İngiltere’de Yüksek Mahkeme, İngiliz Hükümetinin, Suudi Arabistan’a yapılacak silah satışının iptali için yapılan başvuruyu reddetti. Karar hem İngiliz Hükümeti, hem de Suudlular tarafından memnuniyetle karşılandı.

İsrail, Suudi Arabistan havacılık otoritelerinden, Hac döneminde, Filistinli hacı adaylarını Suud havalimanlarına taşımak için ikna etmeye çalışıyor. İki ülke arasında doğrudan uçuş bulunmamakla birlikte, iki ay önce Trump’ın her iki ülkeye yaptığı ziyaretin dolaylı etkileri görülmekte. Halen Filistinli hacı adayları sadece karayolu ile Suudi Arabistan’a ulaşabiliyor.

Suudi Arabistan’da çalışan özellikle Asya kökenli yabancıların yetersiz barınma koşulları, beraberinde bazı trajik olayları getirebiliyor. Geçtiğimiz hafta penceresiz bir odayı paylaşan Hindistan’lı ve Bangladeş’lilerden 11 yabancı çalışan, bir yangın sebebiyle oluşan dumandan zehirlenerek hayatını kaybetti.

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri 2018 yılından itibaren üzerinde kendine özel ve uluslararası seri numarası olmayan insansız hava aracı ithalatını yasakladı. Ülkedeki mevcut ürünler, 2018 yılına kadar satılmaya devam edecek. Ülkede kontrolsüz bir şekilde artan insansız hava aracı kullanımı can, mal ve kamu güvenliği için ciddi riskler içermeye başlamıştı. 

Dubai’de kadınlara özel ambulans hizmetleri başlatıldı. Sadece kadın hasta ve yaralıların nakillerinde kullanılacak olan “pembe ambulansın” sürücüler dahil tüm personeli kadınlardan oluşuyor.

Abu Dhabi’deki emlak fiyatlarıyla ilgili bir analize göre, emlak fiyatlarında hafif de olsa bir gerileme görülmekte. Petrole bağımlı ekonomideki daralma, Abu Dhabi sakinlerini daha ucuz ve ufak evlere yöneltiyor. 

Umman

Umman’da petrol yönetiminden sorumlu üst düzey yönetim 2018 Mart ayından sonra da petrol üretiminde sınırlandırma konusunda hem fikir olduklarını açıkladılar. Umman OPEC üyesi olmayan bir Körfez Ülkesi. Bununla birlikte petrol fiyatlarının düşük seyrettiği son üç yılda OPEC ile birlikte hareket etmeye özen gösteriyor. 2017 yılı bütçesini 45 dolarlık varil fiyatını temel alarak yapılandırmıştı. Şu ana kadar 2017 yılı ortalama varil fiyatı bu tahminin üzerinde olsa da, 60 doları geçmedikçe, Umman ekonomisi rahat bir nefes alamayacak.

Umman ve İran’ın aralarındaki bağları kuvvetlendirecekleri açıklandı. Umman Dışişleri Bakanı’nın Tahran ziyareti üzerine İran Cumhurbaşkanı Ruhani tarafından yapılan açıklamada, aralarındaki derin tarihi ilişkilere ilave olarak, son aylardaki körfezde yaşananların iki ülkeyi birbirine daha da yaklaştırdığı vurgulandı.

Bu arada Umman Dışişleri Bakanı geçtiğimiz hafta içinde, İngiliz mevkidaşı ile de bir araya geldi.

Umman Sağlık Bakanlığı, Umman’da kolera salgını olduğu iddialarını yalanladı. Komşu Yemen’de bir süredir oldukça ciddi ve tehlikeli boyutlarda devam eden Kolera salgınının Umman’ın bazı bölgelerinde de görüldüğü dedikoduları sosyal medyada yayılmaya başlamıştı.

Umman Ulusal İstatistik ve Enformasyon Merkezi 2040 yılına ilişkin projeksiyonlarını rapor halinde yayınladı.  Bu raporun tanıtımında yapılan konuşmalarda 2040 yılına kadar Umman’ın 11 milyar galon içilebilir suya, yarım milyondan fazla yeni iş ve konuta, 53.000 yeni öğretmen ve 20.000 yeni dersliğe ihtiyacı olduğu açıklandı.

Bu arada bir başka istatistik de hava sıcaklıklarıyla ilgili. Umman’ın bu yıl, daha önceki beş yılla kıyaslandığında, daha serin bir yıl geçirdiği açıklandı. Son beş yıl yaz mevsimi ortalaması 46.9 santigrat derece iken, bu yılki yaz gündüz ortalama sıcaklığı 1 derece daha düşük olarak hesaplandı.

Son yıllarda gittikçe artan global siber saldırılarla mücadele edebilmek için Umman milli bir savunma stratejisi geliştirme kararı aldı. Milli strateji teknolojik ve bilimsel altyapının geliştirilmesi yanında, farkındalık artırmak için yürütülecek faaliyetleri de kapsayacak. Times of Oman’ın haberine göre, Umman, bu yılın başından bu zamana kadar 16 bin siber saldırıya maruz kaldı. Bu da günde 95 kez siber saldırı anlamına geliyor.

Katar

Geçen hafta Katar Havayollarının, bir Amerikan havayolu şirketini satın alma girişimi gündemdeydi. Amerikan tarafı, Katar havayollarının kamudan aldığı sübvansiyonları ve istihdam politikalarını bahane ederek, satıştan vazgeçtiklerini açıklarken, Katar tarafı, Amerikan havayollarının kod paylaşımı konusunda kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını açıkladı. Katar bu hamleyle ABD’ye uçuşlarda bir avantaj elde etmek istiyordu.

Kuveyt

Amerika son bir kaç aydır uyguladığı uçak kabinine cep telefonundan daha büyük her hangi bir elektronik eşyanın alınmama uygulamasına Kuveyt’ten yapılacak uçuşlar da istisna edildi. 

Kuveyt’in Petrol ve Enerjiden Sorumlu Bakanı, OPEC üyesi ülkeler ile üye olmayan ülkeler arasındaki petrol üretiminin azaltılması anlaşmasına, Libya ve Nijerya’nın da katılmasını istedi. İkinci kez uzatılan anlaşmada Libya ve Nijerya özel durumları nedeniyle üretimi düşürmekten muaf tutulmuşlardı. 

AKRA İçin derleyen: Sedat Yüksel