17 Rebi'ül-ahir 1441 | 14 Aralık 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Şirketler dijitalleşme yolunda

Son Güncelleme: 20 ARALIK 2017 - TSİ 11:01

Türkiye, 4. Sanayi Devrimi’ni kaçırmamakta kararlı. Şirketlerin yüzde 90’ı dijital dönüşüm hakkında bilgi sahibi, yüzde 95’i de dijital dönüşüme ilgi gösteriyor.

2016’daki araştırmada bilgi sahibi olanların oranı yüzde 77 idi. Bir yılda bilgi ve farkındalık seviyesi artsa da dijital dönüşüme hazır olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 61. Katılımcıların yüzde 99’u dijitalleşmenin Türkiye’nin küresel rekabetini artıracağından emin.

Araştırmaya göre şirketlerin teknoloji kullanma seviyeleri oldukça düşük. Şirketlerin yarısından fazlası siber güvenlik ve sensör teknolojilerini yaygın kullanırken, arttırılmış gerçeklik, yapay zeka kullanımında tam tersi durum var. Siber güvenlik teknolojisini kullanan ve yaygınlaştıran şirketlerin oranı yüzde 69 olurken, sensör kullanan ve yaygınlaştıranların oranı yüzde 62.

Yapay zeka ve akıllı sistemleri kullanan ve yaygınlaştıran şirket oranı sadece 5 iken, arttırılmış gerçeklik teknolojisini uygulayan ve yaygınlaştıran şirket oranı yüzde 9. İkinci en önemi sonuç ise şirketlerin teknoloji uygulamaları.

Araştırmaya katılanların yüzde 31-56’sı operasyonel iyileştirme yani üretim, akıllı fabrika, akılı depo, fabrika lojistiği gibi alanlarda pilot projeler hazırlamış veya uyguluyorlar. Yaygınlaştırma ve uygulama ise yok denilebilir.

Hürriyet