23 Cemaziyelahir 1441 | 17 Şubat 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Yastıkaltı altınlar Merkez'in gündeminde

Son Güncelleme: 3 ŞUBAT 2012 - TSİ 13:19

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yastık altındaki yaklaşık 500 milyar lira değerindeki altının ekonomiye kazandırılması amacıyla 3 ayrı adım açıkladı.
Merkez Bankası’nın altın rezervlerini güçlendirebileceklerini belirten Başkan Başçı, munzam karşılıkların daha fazla altın olarak tutulması ile vatandaşın yastık altındaki altınlarını banka mevduatına ve altın depo hesaplarına dönüştürmelerini hızlandıracak adımlar atabileceklerini söyledi. 
Başçı, yeni dönemde rezervlerin içinde altının payının artmasını arzu ettiklerini açıkladı. Rezervlerde “Daha çok altın daha az döviz” kompozisyonuna doğru ilerlediklerini belirten Başçı, bu hedeflerini gerçekleştirmek amacıyla TL cinsinden zorunlu karşılıkların bir kısmını altın cinsinden tutulmasına izin vereceklerini söyledi. Erdem Başçı, şöyle devam etti: 
 “Vatandaşın yastık altındaki altınlarının banka mevduatına altın depo hesaplarına dönüşmesi vatandaşların gelir elde etmesi aynı zamanda merkezin altın rezervlerinin güçlendirilmesi yönünde adımlar atabiliriz.” 
Yapılan hesaplamalara göre, vatandaşın üzerinde takı olarak taşıdığı ya da evinde sakladığı altınınmiktarı 5 bin tonu aşıyor. Bu altınların bugünkü fiyatlar üzerinden değeri ise yaklaşık 500 milyar lirayı buluyor. Döviz karşılığı ise 300milyar dolara yaklaşıyor. 
ZAMANONLİNE