17 Rebi'ül-ahir 1441 | 14 Aralık 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Çalışma hayatında ara buluculuğa yeni yasal düzenleme

Son Güncelleme: 14 ARALIK 2015 - TSİ 14:12

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabulucuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, işçi ve işveren uyuşmazlıklarında dava yolundan önce ara buluculuk yöntemine başvurmanın zorunlu hale getirileceğini ifade etti.

Öztatar, hukuki uyuşmazlıkların daha kısa sürede, daha ekonomik ve dostane şekilde çözülebilmesi amacıyla hayata geçirilen ara buluculuğun 2013 yılı kasım ayından bu yana uygulandığını söyledi.

Öztatar, şunları söyledi:

"Türkiye'de yürürlükte olan ara buluculuk yöntemi ile çoğunluğu işçi ve işveren anlaşmazlıkları olmak üzere bin 250 anlaşmazlık çözüme kavuşturuldu. Mahkemelerde uzun süren ve ilişkileri olumsuz yönde etkileyen davalar, ara bulucu eşliğinde dostane şekilde, kısa sürede çözüme kavuşabiliyor. Her iki taraf da ihtiyaçlarının karşılandığı bir çözüme ara buluculuk yöntemi ile ulaşabiliyor. Uyuşmazlıkların ara buluculuk yöntemi ile çözümü mahkemelerdeki iş yükünü de azaltıyor. Ara buluculuk aynı zamanda toplumsal barışa hizmet ediyor. İşçi ve işveren uyuşmazlıkları, ticari uyuşmazlıklar, ev sahibi-kiracı uyuşmazlıkları, telif hakları, tüketici uyuşmazlıkları gibi özel hukuk davalarını ilgilendiren konular, ara buluculuk yöntemi ile daha ekonomik ve daha hızlı biçimde çözüme ulaştırılabilir."

Ara buluculuk yöntemi ile çözülen uyuşmazlıkların yüzde 80'ini işçi ve işveren uyuşmazlıklarının oluşturduğunu belirten Öztatar, işçi ve işveren uyuşmazlıklarında önce ara bulucuya gitmenin zorunlu olması için bakanlık olarak bir taslak hazırladıklarını söyledi.

AA