2 Cemaziyelahir 1441 | 27 Ocak 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Afrika en büyük serbest ticaret bölgesi olma hedefinde

Son Güncelleme: 1 OCAK 2019 - TSİ 10:12

Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi (AfCFTA) kurma anlaşması Güney Afrika ve Togo parlamentolarında da onaylandı. Şubat 2019'daki Afrika Birliği zirvesine dek anlaşmanın yürürlüğe girmesi için şart olan onay sayısına ulaşılması bekleniyor.

Afrika Birliği'ne üye 55 ülkeden 49'unun imzalayıp taraf olmayı kabul ettiği AfCFTA anlaşmasının onay süreci tamamlandığında, Afrika, gümrüksüz bir kıtaya dönüşecek. Bu da toplam 3 trilyon dolarlık GSYİH'ye sahip 55 ülkenin 1.2 milyarlık nüfusunu kapsayan tek bir pazar anlamına gelecek.

Halihazırda ortalama yüzde 6.2'de seyreden ihracat gümrük vergilerini azaltması beklenen anlaşmanın ithalat gümrük vergilerini kaldırmasıyla Afrika ülkeleri arasındaki ticaretin en az yüzde 52 oranında artması öngörülüyor. Maden çıkarma ve işlemeye dayalı ihracatı çeşitlendirmeyi amaçlayan anlaşma, küçük ve orta ölçekli işletmelerin kıta çapında ticaret yaptığı bölgelerin sayısını artırmayı hedefliyor.

Serbest Ticaret Bölgesi'nin uygulamaya konulması için en az 22 ülkenin anlaşma ve ek belgelerin onay sürecini tamamlaması gerekiyor. Şimdiye dek 15 ülke onay sürecini tamamladı. Kalan 7 onay sürecinin Şubat 2019'daki birlik zirvesine dek tamamlanması bekleniyor.

Dünya