7 Ramazan 1439 | 22 Mayıs 2018 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Kıbrıs görüşmelerinde ikinci tur

Son Güncelleme: 19 HAZİRAN 2017 - TSİ 10:23

İsviçre’de 28 Haziran’da başlayacak 2. tur görüşmelerde Rumlar’ın beklentileri belli oldu. Rumlar, özellikle güvenlik ve garantiler konusunda taviz bekliyor!

Kıbrıs liderleri arasında, 28 Haziran’da İsviçre’de yapılacak yeni tur görüşmeler için geri sayım sürüyor. Rum yönetiminin, İsviçre’de Crans Montana’da yapılacak ikinci tur Kıbrıs görüşmelerinde, güvenlik ve garantilerde ilerleme olmasını beklediği, güvenlik ve garantiler başlığında üç hedefi elde etmek için konferansa katılacağı kaydedildi. Bununla birlikte Türkiye’nin güvenlik ve toprak konularında adım atacağını öne süren ABD’nin Lefkoşa Büyükelçisi Kathleen Doherty de, “liderlerin izole edilmiş dağlık bir köyde görüşeceklerini ve buradan kaçamayacaklarını” savundu.

Rum medyasının, “Üç hedef” manşetiyle verdiği haberlere göre, Rum kesimi lideri Nikos Anastasiadis ve ekibi, toplantının ilk günlerinde Türkiye’den ve Kıbrıs Türk tarafından garantilerin yanı sıra güvenlik konusunda da taviz bekleyecek. Rum medyasına göre, ilk gün talep edilecekler şunlar:

Garanti Anlaşması’nın 4’üncü maddesinin 2. paragrafında öngörülen Türkiye’nin Kıbrıs’a tek yanlı müdahale hakkının kaldırılması talep edilecek;

Türk askerinin yüzde 80’den fazlasının çözümün ilk gününde çekilmesi, üzerinde uzlaşılacak bir takvim temelinde de nihai çekilme tarihi için tarih istenmesi;

Kıbrıslı Türklerin istediği garantilerin, Türk askerlerinin çekilme prosedürü aracılığıyla sağlanabileceği izahında bulunulması. Yani 2-4 yıl içerisinde ve son Türk askeri de çekildiğinde, Kıbrıslı Türkler çözümün işleyebilir ve güvenli olup olmadığını, özellikle ülke yönetimine etkin katılıma sahip olup olmayacakları konusunda net bir görüntü edinecek. Çözüm çökerse, o zaman basitçe, askerler gitmeyecek.

‘Türk askeri ayrılmamalı’

Rum medyasının, “Türk askerinin yüzde 80’i azaltılacak” yönündeki açıklamalarını değerlendiren KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün, Türk Silahlı Kauvvetleri’nin Ada’dan kesinlikle ayrılmaması gerektiğini belirterek, “Türk Silahlı Kuvvetleri olmasın, garanti veriyorum, yarın burada çatışma çıkar. Kıbrıs Türkleri sokağa çıkamaz duruma gelir. Bu kesin!” ifadelerini kullandı.

Milliyet