11 Ramazan 1439 | 26 Mayıs 2018 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Türkiye’de zehirli yumurta çıkmadı

Son Güncelleme: 24 AĞUSTOS 2017 - TSİ 10:41

Avrupa’nın bazı ülkelerinde üretilen yumurtalarda böcek ilacı ‘fipronil’ maddesinin bulunmasıyla başlayan krizin ardından Türkiye’de yapılan analizlerde yumurtalarda söz konusu madde tespit edilmedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye’deki yumurtalarda söz konusu maddenin olup olmadığının tespit edilmesi için laboratuvarlarda analiz çalışması yaptırdı.

Çeşitli bölgelerdeki farklı işletmelerden alınan numuneler analiz edildi. Türkiye’de üretilen yumurtalarda yapılan analiz sonuçlarında fipronil tespit edilmedi. Fipronil, karınca, böcek, pire, kene, termit, bitki zararlıları, kök kurtları ve diğer böcekleri kontrol amacıyla kullanılıyor. Bu maddeden, Mısır ve ayçiçeği üretiminde de tel kurtlarıyla mücadelede yararlanılıyor.

Böcek ilaçlı yumurta krizi Avrupa'da çığ gibi büyüyor

Öte yandan, Macaristan'da Almanya'dan ithal edilen bazı ürünlerde tespit edilen böcek ilaçlı yumurta veya ilaçlı yumurtaları içeren ürünlerden sonra ilk defa yerli üretim yumurtalarda da fipronile rastlandığı bildirildi.

Avrupa'da Hollanda, Fransa, Almanya ve Belçika'da yumurtalarda fipronil tespit edilmesinin ardından patlak veren kriz, ihracat dolayısıyla Asya'da bazı ülkeler dahil 19 ülkeye yayılmış durumda. Hızla büyüyen yumurta krizi sonucu milyonlarca yumurta süpermarket rafları ve depolardan alınarak imha edilmişti. Avrupa genelinde ise 150 çiftlik geçici olarak kapatılmıştı. 

Milliyet