17 Ramazan 1440 | 22 Mayıs 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Avrasya Ekonomik Birliği ülkeleri ulusal paraların payını artırdı

Son Güncelleme: 2 ARALIK 2018 - TSİ 11:55

Rusya hükümet yetkilisi Sergey Prihodko, Avrasya Ekonomik Birliği'ne (AEB) üye ülkelerin 2018'in ilk yarısında yaptıkları alışverişlerde ulusal para birimlerinin oranının yüzde 70'in üzerine çıktığını söyledi.

Makroekonomik ve mali istikrar sağlanarak, ortak mali pazar oluşturularak ve mali sektör üzerindeki mevzuat kontrollerini uyumlu hale getirerek bu rakamın daha yukarı çıkarılacağını kaydeden Prihodko, ulusal para birimleriyle yapılan ödemelerin büyük bölümünün Rusya ile ticareti kapsadığını ve bu ödemelerde ruble kullanıldığını vurguladı.

Rus yetkili, bu tür ödemelerin payını artırmaya dönük fırsatların tamamen AEB'ye üye ülkeler arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesine bağlı olduğunu da kaydetti.

Avrasya Ekonomik Birliği'nin kuruluşuna ilişkin anlaşma 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi. Avrasya Ekonomik Birliği'nin, Avrasya coğrafyasındaki ülkelerin pek çoğunu kapsayacak şekilde, uluslar üstü bir birlik olması hedefleniyor.

Birlik üyeleri arasında mal, hizmet, sermaye ve işgücü dolaşımının serbest hale gelmesi planlanıyor. Mayıs ayından sonra Kırgızistan'ın da üye olması beklenen AEB'ye Tacikistan ise aday ülke konumunda.