18 Muharrem 1441 | 17 Eylül 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Ramazanda gıda israfına dikkat

Son Güncelleme: 15 MAYIS 2018 - TSİ 09:37

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da ramazan ayı alışverişleri konusunda vatandaşlara bilinçli tüketim yapmaları konusunda uyarılarda bulunuldu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ramazan ayının gelmesiyle yayımlanan gıda reklamlarında artış görüldüğü ifade edildi.

Özellikle ramazanda insanların bilinçsiz gıda alışverişi yapma eğiliminde olduğuna işaret edildi. Açıklamada, israfın önüne geçmek ve bilinçli tüketim alışkanlığı oluşturmak için şu tavsiyelere yer verildi:

"Alışverişe çıkmadan önce, mutlaka bir pazar araştırması yapılmalı. Açlık hissinin yoğunlaştığı iftar saatine yakın zaman dilimlerinde değil, öğleden önce sakin zamanlarda alışveriş yapılmalı. Alışveriş öncesinde mutlaka bir liste yapılmalı, ihtiyaç listesinin dışına çıkılmamalı, ucuz olsa da ihtiyaç duyulmayan ürünler satın alınmamalı. Ürünler arasında karşılaştırma yaparken sadece fiyatlar değil aynı zamanda miktarları da dikkate alınmalı. Gıda maddelerinin etiket bilgileri, üretim tarihi-son tüketim tarihi, raf ömrü ve ambalajlarının sağlıklı olup olmadığı gibi hususlara dikkat edilmeli. Çabuk bozulabilecek et, süt, peynir gibi gıda maddelerinden ihtiyacı karşılayacak kadar satın almaya özen gösterilmeli."

Her gün 5 milyon ekmek çöpe gidiyor

Diğer yandan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken de vatandaşları israf konusunda uyardı. Ekmek, sebze ve meyve israfının çok büyük rakamlara ulaştığına işaret eden Palandöken, "Sürekli artan nüfus ve yeme, içme ihtiyaçlarımızın değişmesi sebebiyle israf da çok büyük rakamlara ulaştı. Ülkemizde her gün 5 milyonun üzerinde ekmek, yılda 18 milyon tonun üzerinde meyve ve sebze israf ediliyor. Bunlarla birlikte paramızı da çöpe atmış oluyoruz. Birçok okul, hastane yapılabilecekken çöpe giden paramız, nimetimiz oluyor" değerlendirmesinde bulundu.

Dünya