9 Zilka'de 1439 | 23 Temmuz 2018 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Yemen’i kolera vurdu!

Son Güncelleme: 17 TEMMUZ 2017 - TSİ 10:48

Arap Yarımadası’nın en yoksul ülkesi Yemen, son iki yıldır büyük bir siyasi kriz yaşıyor. Halkın yüzde 82’sini oluşturan 21 milyon kişi acil insani yardım bekliyor. Ülkede sağlık hizmetleri ise adeta çökmüş durumda. En büyük tehdit ise, kolera.

Dünya Sağlık Örgütünden (DSÖ) yapılan yazılı açıklamada, Yemen'de dünden bu yana kolera nedeniyle 14 kişinin daha hayatını kaybettiğinin tespit edildiği, ülkenin 21 vilayetinde görülen kolera salgınında ölenlerin sayısının bin 784'e yükseldiği belirtildi.

Açıklamada, 27 Nisan'dan bu yana tespit edilen şüpheli kolera vakasının ise 344 bin 751 olduğu aktarıldı.

‘Un ve süt bulamıyoruz’

Zahra Hussain, yetersiz beslenme tedavisi gören 2 çocuk annesi bir kadın. Hasta çocuklarını hastaneye getirebilmek için araç bulmakta çok zorlandığını anlatan anne, “4 çocuğum var hepisinin durumu çok kötü. Hayatımız artık eskisi gibi değil. Un gibi temel malzemeleri artık bulamıyoruz. Çocuklara verecek süt bile bulamıyorum.

‘Kapımız bile yok’

Tedavideki kızı için hastanede olan Ali Muhammad de kat (Yemen otu) ekerek hayatını idame ettirmeye çalıştığını belirterek, “6 çocuğum var. Kötüye giden koşullar nedeniyle kızım 3 aydır hasta. Ailemde herkes hasta. Kolera her yerde. Su kirli olduğu için içmiyoruz. Durum o kadar kötü ki ailemin ihtiyaçlarına bile yetişemiyorum. Hiçbir şey için param yok. Aynı şeyleri giyip duruyoruz, düşünün, yağmur ve soğuk havadan bizi koruyacak kapımız bile yok” ifadelerini kullanıyor.

Milliyet