16 Ramazan 1440 | 21 Mayıs 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

10 Yılda 151 kat arttı

Son Güncelleme: 15 MART 2019 - TSİ 10:47

Nargile sektörünün çok yüksek bir oranda kayıt dışı olduğunu da öne süren Dr. Osman Elbek, “Yani bu 151 kat artış, kayıt içinde olan küçük bir bölüme karşılık geliyor. Her bir tarafta açılan nargile kafeler gerçek artışın çok daha büyük olduğunu gösteriyor zaten” diyor.

Sigaranın zararlarının iyice ortaya çıkması ve belirgin bir bırakma eğilimi oluşmasını takiben hızlı bir şekilde nargile ve nargile ürünlerinin pazarlanmaya başladığına dikkat çekti.

SİGARADAN 50 KAT ZARARLI

Nargile dumanındaki zehirli maddelerin korkutucu boyutta olduğunu söyleyen Dr. Elbek, “Nargiledeki arsenik, nikel, kobalt, krom ve kurşun miktarı, sigara dumanındaki miktarlara göre çok daha yüksek. Örneğin, sigara dumanında 34-85 ng kurşun bulunurken, nargilede bu oran 6870. Sigara dumanında 40-120 ng arsenik varken nargile dumanında bu miktar 165 ng. Bu maddelerin tümü topraktan tütün bitkisine geçen ağır metaller. Hepsi son derece zehirli. Hatta nargilenin sigaradan bile 50 kat daha zararlı olduğunu söyleyebiliriz” dedi. Nargile dumanının sudan süzüldüğü için zehirli maddelerin suda kaldığı ve nargilenin zararsız ya da daha az zararlı olduğu da iddia ediliyor. Elbek bu konuda, “Aynı filtreli sigaradaki gibi bu da bir kandırmaca. Filtrede sarı bir renk kalıyor ve tüm zehrin orada kaldığı zannediliyor. Suda çözünen en fazla 5-10 maddedir. Suda kalmadan, içimize çektiğimiz daha binlerce madde var” uyarısında bulunuyor.

Hürriyet