7 Safer 1440 | 16 Ekim 2018 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

'Sigara denetimleri gevşedi'

Son Güncelleme: 14 KASIM 2017 - TSİ 10:54

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Vural Kavuncu geçen dönemde dumansız hava sahasına yönelik çok başarılı bir kampanya dönemi geçirdiklerini; sigara kullanım oranının yüzde 31.6’lardan yüzde 26’ya indiğini ancak zamanla sigara kullanım oranının tekrar artmaya, toplumda yaygınlaşmaya başladığını belirtti.

Kavuncu, bunun birkaç nedeni olabileceğini dikkat çekerek, “Bu nesil, o kampanya yaptığımız zaman hedef kitlemiz değildi. Şu anda onlar büyüdü, yeni bir kültür, tarzla bunlar karşı karşıya kaldı” ifadesini kullandı.

‘Kontroller gevşedi’

Geçen dönemde bu kampanyanın başarılı olmasının nedeninin toplumun sahip çıkması olduğuna işaret eden Kavuncu, kontrollerin gevşemeye başladığını anlattı. Sigara içme yasağının bazı yerlerde delindiğini, yeterli kontrolün olmadığını gördüklerini aktaran Kavuncu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bununla ilişkili bir çapraz denetim sistemleri başlıyor. Denetleme yapan kişi, aynı yerde sürekli denetim yapınca zaten tanınıyor. Bir ilin denetleyicileri, diğer illere gidecek. İl sağlık müdürlüğü elemanları ve belediyelerin elemanlarıyla bu denetimler yapılıyor. Çapraz denetimlerde yarar gördük.”

'elektronik sigara uyarısı'

Kavuncu, elektronik sigaraya ilişkin firmaların talep ettiği ayrıcalıklar olduğunun altını çizerek, bu taleplere ‘evet’ demelerinin mümkün olmadığını söyledi. Kavuncu, “Bunların içindeki nikotin en az sigara kadar zararlı. Gençlerimizin buna aldanmaması gerekir. Ona da karşıyız” diye konuştu. Kavuncu, nesillerini korumaları, sağlıklı nesiller yetiştirmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

Milliyet