16 Ramazan 1440 | 21 Mayıs 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Artık bütün sürücüler emniyette olacak

Son Güncelleme: 11 EYLÜL 2012 - TSİ 10:08

Kolluk kuvvetleri ile ticari araç sürücülerinin trafikte emniyet kemeri takmama muafiyeti son buluyor. Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde yapılacak değişiklikle polis ve asker ile şehir içinde taksi, dolmuş ve otobüs sürücüleri kemer takacak. Kemersiz, polise yakalanan 72 TL ceza ödeyecek.

Emniyet Genel Müdürlüğü, 18 Temmuz 1997'de yayınlanan Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin, "Sürücülerin ve yolcuların koruyucu tertibat kullanma mecburiyeti"ni düzenleyen 150. maddesinde değişiklik yapılması için düğmeye bastı. Emniyet kemerindeki "imtiyazın" kaldırılması Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı'na da girdi. 10 yıllık Eylem Planı'nda, "Güvenlik nedeniyle yetkili kurumlarca alınan tedbirler dışında; trafik kurallarına uyma konusunda herkes eşit olacak, kamu vicdanını rahatsız edecek farklı uygulamalardan kaçınılacak ve emniyet kemeri kullanımındaki muafiyetler kaldırılacaktır" denildi.

Uymayana ceza yazılacak

Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik önümüzdeki günlerde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girecek. Değişiklikle birlikte görevli olsa dahi emniyet kemeri takmayan genel kolluk (askerpolis) görevlilerine, şehir içlerinde yolcu taşımacılığı yapan taksi, dolmuş, otobüs (belediye-özel halk otobüsü) sürücülerine Trafik Kanunu'nun 78/1-a maddesi uyarınca 72 TL ceza kesilecek. Cumhurbaşkanı, Başbakan, gibi devlet büyüklerinin güvenliğini sağlayan koruma ekipleri de emniyet kemeri takacak. Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 150. maddesi revize edilecek. Değişiklikten sonra emniyet kemeri takmayan herkese ceza yazılacak.

Sabah