19 Rebi'ül-evvel 1441 | 16 Kasım 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Tarım işçileri çadırdan kurtuluyor

Son Güncelleme: 11 EKİM 2011 - TSİ 12:01

Pamuk, şeker pancarı, karpuz, soğan ve fındık gibi tarım ürünlerini toplamak için Doğu ve Güneydoğu''dan Hatay''a gelen ve yılın 10 ayını evlerinden uzakta geçiren tarım işçilerinin barınmaları için tarlalara konteyner yerleştirilecek.

İşsizlik nedeniyle memleketlerini terk ederek ekmek parası için Hatay''a gelen tarım işçilerinin yaşamını kolaylaştırmak için Hatay Valiliği''nce çalışma başlatıldı.

Yöredeki verimli tarım arazilerinde yetişen narenciye, pamuk, şeker pancarı, karpuz, havuç ve soğan gibi tarım ürünlerini toplamak için Doğu ve Güneydoğu''dan yöreye gelerek yılın 10 ayını evlerinden uzakta geçiren tarım işçilerine yönelik olarak, Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin (METİP) kapsamında ilk etapta barınacakları konteyner sağlanacak. Günlük 20 lira yevmiye ile çalışan tarım işçilerinin yaşamı, devletin sağladığı imkanlarla içme suyu, elektrik, banyo, tuvalet ve çamaşırhane gibi hizmetlerle daha da kolaylaşacak.

Proje kapsamında, Hatay''ın Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı, Erzin ve Dörtyol ilçelerinde 6 bin 400 kişinin kalabileceği mekanlar oluşturulacak. Alt yapı çalışmaları devam eden proje kapsamında 4 milyon 767 bin 684 TL ödenekle tarım işçileri daha iyi bir yaşam standardına kavuşturulacak.

Mevsimlik tarım işçileri için 382 adet konteyner yapılması planlanırken, çocuklara oyun alanları ve öğrenim çağındaki çocuklar için de taşımalı eğitim imkanı sağlanacak.

ŞanlıUrfa''dan ailesiyle birlikte gelen tarım işçisi Mehmet Demir, memleketlerinde sadece 2 ay kalabildiklerini söyledi.

11 EKİM 2011