17 Zilka'de 1440 | 20 Temmuz 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Yılda 750 milyon ton toprak kaybediyoruz

Son Güncelleme: 6 ARALIK 2018 - TSİ 12:53

Dünyada bir yılda tüm ülkelerin kaybettiği toprak 23-24 milyar ton. Türkiye'nin ise 750 milyon ton civarında toprak kaybediyor. Meraların yüzde 64'ünde, tarım arazilerinin ise yüzde 58'inde erozyon söz konusu. Erozyonun yüksek olmasında en büyük neden yanlış arazi kullanımı ve uygulanan yanlış tarım teknikleri.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, küresel ısınma, yanlış gübreleme ve erozyon gibi sebeplerle tarıma elverişli arazilerde azalma olduğunu belirterek, "Türkiye nüfusunun 2020'de 82 milyonu aşacağı tahmin ediliyor. Bu yeni nüfusun gıda ihtiyacı için yalnızca tahıl üretimi dikkate alındığında bile, 1 milyon ton üretim artışı gerekiyor. Bunun için ek 400 bin hektar, yaklaşık 535 bin futbol sahası büyüklüğünde tarım alanına ihtiyaç duyulacak" dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, verimli tarım arazilerini tarım dışı amaçlarla kullanmanın büyük bir savurganlık olduğunu belirtti. Bayraktar, kentleşme ve sanayileşme sürecinin iyi yönetilemediğini, her yıl binlerce dekar verimli birinci ve ikinci sınıf tarım arazisinin konut, sanayi ve turizm yapılaşmaları, karayolu yapımı nedeniyle kaybedildiğini ifade etti.

Dünya