5 Recep 1441 | 29 Şubat 2020 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Türkiye'nin büyük bölümü yağışlı olacak

Son Güncelleme: 10 NİSAN 2012 - TSİ 10:47

Türkiye'nin büyük bir bölümü sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre, yağışların Marmara'nın doğusu, Güney Ege, Batı Akdeniz, Balıkesir, Manisa, Kütahya, Uşak, Mersin, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari, Şırnak ve Siirt çevrelerinde kuvvetli, Antalya'nın doğu ilçeleri başta olmak üzere çevrelerinde çok kuvvetli olması bekleniyor.
Hava sıcaklığının Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında hissedilir derecede (6 ila 10 derece) olmak üzere ülkenin kuzey ve iç kesimlerinde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.
Rüzgar genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ve zamanla Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/s), Batı Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatılı yönlerden kuvvetlice (30-50 km/s) esecek.
Yağışların Marmara'nın doğusu, Güney Ege, Batı Akdeniz, Balıkesir, Manisa, Kütahya, Uşak, Mersin, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari, Şırnak ve Siirt çevrelerinde kuvvetli, Antalya'nın doğu ilçeleri başta olmak üzere çevrelerinde çok kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ani sel, lokal su baskını, taşkın, yıldırım vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekecek.
Hava sıcaklığındaki artış ve doğu bölgelerde yer yer kuvvetli olarak görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış geçişleri nedeniyle, Bitlis, Muş, Bingöl, Van, Hakkari, Tunceli ve Şırnak illerimiz başta olmak üzere yurdun yüksek kesimleri ile doğu bölgelerinde kar erimleri beklendiğinden sel, taşkın, su baskını, heyelan gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşlarımızın dikkatli olmaları gerekiyor.
Rüzgarın Marmara ve zamanla Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S), Batı Akdeniz'de güney ve güneybatı yönlerden kuvvetlice (30-50 Km/S) olarak esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (çatı uçması, ulaşımda aksamalar vb) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları öneriliyor.