23 Cemaziyelahir 1441 | 17 Şubat 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

YKS için derslere göre çalışma önerileri

Son Güncelleme: 7 HAZİRAN 2018 - TSİ 10:48

YKS'ye bir aydan az kaldı. Yaklaşık 2 milyon aday, son hazırlıklarını yapıyor. Peki hatayı en aza indirmek için hangi derste nelere dikkat etmeli? Adayların en çok yanlış yaptığı konular neler?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) bir aydan az kaldı. Rehberlik Koordinatörü Cihan Yeşilyurt’a göre, adayların en çok yaptığı hatalar soru köklerini okumamaktan kaynaklanıyor. Bu nedenle  tüm dersler için ilk öneri, sorunun dikkatli okunarak iyi anlaşılması. Ayrıca zor sorular olacağı gibi kolayların da bulunabileceğini, bunlarda bir bit yeniği aranmaması gerektiğini söylüyor. İşte ders ders sınav tüyoları:

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI: Geçen yıl 56 olan soru sayısı, 24’e düştü. Cumhuriyet dönemi ve güncel edebiyattan çok soru çıkıyor. Son tekrarlarda bunlara ağırlık verin. Hataların başında, eser adına bakıp sadece sanatçıya odaklanıp yanıtlamak geliyor. Dönem ve sanatçının özelliklerini bilin. Soruları eksiksiz okuyup kökünü iyi anlayın. Denemeler yapın ve süreli soru çözmeyi alışkanlık haline getirin. Çıkmış soruları çözüp eksikleri giderin.

COĞRAFYA: En çok hata yer kavramı sorularında yapılıyor. Özellikle grafik veya tablo sorularında üstteki bilgiyi okumadan soruyu çözmeyin. Soru sayısının azlığından birkaç konunun birleştiği sorular hazırlanabilir ve bunlar adayları zorlayabilir. Türkiye’nin ekonomik faaliyetleri, yer kavramı, Türkiye ve dünyayla ilgili bilgileri tekrarlayın.

MATEMATİK: Konuların iyi kavranılmaması hataya neden oluyor. Özellikle soru, analiz sentez düzeyindeyse ne yapacağını bilemeyen öğrenci, heyecanlanarak yanlış çözüyor ve sonraki sorularda bu sürüyor. Bunu aşmak için konulara hakim olun. Fazla güvenle “Nasılsa yaparım” demeyin çünkü dikkat eksikliği doğurabilir. Her soruyu ciddiye alın. Hızlı çözeceğim diye işlem hatası yapmayın

TARİH: Kavram bilgisi eksik olduğundan bu tarz sorularda daha çok hata yapılıyor. Bilgiyle kavramı eşleştirme sorularında öğrenci zorlanıyor. Genel tekrar yapın, önemli kavramları yazarak çalışın, yeni soru tipleriyle ilgili pratik yapın.

FİZİK: Genel olarak lise müfredatını tam anlamıyla kapsayan bilgi sorularından oluşabilir. Unuttuğunuz konuları tekrar edin. Soru ve şekil arasındaki bağlantıyı, okurken kurup zaman kazanın ve istenen bilgiye nasıl ulaşabileceğinizi düşünün. Altı çizili sözcüklere dikkat edin. Bazı sorular gerçekten çok kolay olacaktır. Bunlarda bir bit yeniği aramayın.

Hürriyet