5 Recep 1441 | 29 Şubat 2020 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Kanada’da 'kredi kartsız cuma' kampanyası yapılıyor

Son Güncelleme: 7 KASIM 2013 - TSİ 14:06

Kanada'da bu cuma günü başlayacak bir kampanyayla halk, cuma günleri kredi kartı kullanmadan alışveriş yapmaya çağrıldı.

Kanada Bağımsız İşletmeler Federasyonunun, ünlü finans uzmanı Gail Vaz-Oxlade ile birlikte başlattığı kampanyayla ülkede rekor seviyelere çıkan hanehalkı borçlanmasının düşürülmesi amaçlanıyor. Gail Vaz-Oxlade kampanyayla halkı, varsa peşin para ile alışveriş yapmaya yoksa kredi kartı kullanmamaya davet ediyor.

Kanada İstatistik Kurumu verilerine göre, 2012 yılı sonu itibariyle ülkede 74 milyar doları bulan toplam kredi kartı borcunun, kişi başına ortalama 2 bin dolardan fazla borç anlamına geldiğini hatırlatan Gail Vaz-Oxlade, haftada bir gün de olsa kredi kartı kullanmadan yapılacak alışverişin, insanların harcama alışkanlıklarını değiştireceğini açıkladı.

Kanada Bağımsız İşletmeler Federasyonu Başkanı Dan Kelly ise yaptığı açıklamada, küçük işletmelerin kazançlarının üzerindeki en büyük baskılardan birinin kart işlem ücreti olduğunu anlattı. Kelly, kampanyanın halka kazandıracağı tüketim alışkanlığı kadar, işletme sahipleri için de önemli bir kazanç olacağını bildirdi.