19 Zilhicce 1440 | 20 Ağustos 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Çin'in ihraç mallarını Türk nakliyeciler taşıyacak

Son Güncelleme: 9 HAZİRAN 2016 - TSİ 12:19

Uluslararası karayolu taşımacılığına Türkiye ile açılma kararı alan Çin, anlaşma için Türkiye'ye geldi. Çin heyeti ile yapılan toplantıda, iki ülke arasındaki Karayoluyla Uluslararası Taşımacılık Anlaşması taslağına son şekli verildi.

Anlaşmanın bu yıl içerisnde yürürlüğe girmesi planlanıyor. İpek Yolu'nu yeniden canlandırmayı hedefleyen Çin, Türkiye'den sonra bu güzergahtaki diğer ülkelerle de benzer bir anlaşma yapacak.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği yetkilileri, lojistik projelerine 2 trilyon dolar ayıran ve 600 milyar dolarlık lojistik pazarını dışa açma kararı alan Çin ile yapılacak bu anlaşmanın iki ülkenin ticaretine büyük katkı sağlayacağını vurguladı. İlk anlaşmanın Türkiye ile olması büyük avantaj olarak görülüyor. Çin’in Rusya ve AB hatta Türki Cumhuriyetlere olan ihracat mallarını Türk nakliyeciler taşıyabilecek. İki ülkenin yetkilileri karayolu anlaşması için ilk olarak 25-26 Mayıs 2015 tarihinde Pekin’de gerçekleştirilen toplantıda bir araya gelmişti.

Avrupa da hava trafiğini paylaşmak istiyor

Öte yandan, Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri, Türkiye Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Katar ve Güneydoğu Asya’daki ülkelerle hava trafiği anlaşmaları yaparak havayolu şirketlerine destek sağlaması için Avrupa Komisyonu’na yeşil ışık yaktı.Komisyon, anlaşmanın Avrupalı havayollarına özellikle Körfez ve Türkiye gibi dünyanın en hızlı büyüyen havacılık pazarlarına daha fazla erişim izni vermesini ve milyarlarca euroluk ekonomik getiri sağlamasını umut ediyor.

Dünya