17 Şaban 1440 | 22 Nisan 2019 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

‘Dirençli bakteriler 700 bin kişiyi öldürüyor’

Son Güncelleme: 29 KASIM 2017 - TSİ 10:58

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, Türkiye’nin antibiyotik kullanımında Avrupa birincisi olduğunu söyledi.

Yalçın, antibiyotik direncinin günümüzde önemli bir sorun olmaya devam ettiğini söylerken, dirençli bakteriler nedeniyle dünyada yılda 700 bin kişinin öldüğünü, 2050 yılında bu rakamın 15 milyonu aşacağının tahmin edildiğini söyledi.

Antibiyotik kullanımının ülkemiz için önemine değinen Yalçın, antibiyotik kullanımında yüzde 44-45 düzeyi ile Avrupa’da ilk sırada yer aldığımızı açıkladı. Yalçın, şöyle devam etti: “AB’deki bu birinciliğimiz bizim için büyük bir sorun. Sağlık Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu sistemle antibiyotikler ülkemizde artık reçetesiz satılmıyor. Bu bizim için önemli bir aşama. Buna karşın toplumun antibiyotik kullanımı konusunda hekimi zorlaması, viral enfeksiyonlarda antibiyotik kullanmak istemesi başlangıçta sözünü ettiğimiz dirençli sorunlarda ciddi bir paydaya yol açıyor.”

Milliyet