16 Rebi'ül-evvel 1441 | 13 Kasım 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Bel ağrısına karşı yüzme ve bisiklet

Son Güncelleme: 19 EYLÜL 2014 - TSİ 10:23

Uzmanlar, yetişkinlerin yüzde 80’inde, yaşamlarının bir döneminde önemli derecede bel ağrısı olduğu tespit edildiğine dikkat çekti.

Bel ağrısı, işgücü kaybına neden olan ve günlük hayatı etkileyen önemli sağlık sorunu olduğu hatırlatan uzmanlar, bel ağrısının birçok sebebi olabileceği ve bel ağrısı olanların yüksek topuklu ayakkabı giymemesini önerdi.

En Uygun Sporlar İse Yüzme Ve Bisiklet

Belinde sorunu olan kişilerin uyması gereken kurallarla ilgili bilgi veren Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Emin Dişli, bel ağrısının bir hastalık olmadığını ifade etti. Dr. Emin Dişli, “Belde hissedilen ağrı farklı hastalıkların sonucunda görülebilen bir belirtidir. Dolayısıyla bel ağrısı farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Örneğin kireçlenme, fıtıklar, beldeki mekanik zorlanmalar, omurgayı tutan romatizmal hastalıklar, iltihabi bazı hastalıklar, kemik erimesi, kanser, yumuşak doku zedelenmesi veya iç organlardan kaynaklı bazı hastalıklar bel ağrısı belirtisiyle karşımıza çıkabilir. Bu nedenle belinde uzun süreli geçmeyen ağrısı olan kişiler daha fazla beklemeden uzman bir hekime başvurmalıdır” dedi. “Belinde sorunu olan kişiler her şeyden önce hareketsiz kalmamalıdır” diyen Dr. Emin Dişli, şu uyarıda bulundu: “Hareketsiz bir yaşam tarzı, tüm vücudu olduğu gibi belimizi de kötü etkiler. Sırt kaslarının güçlü ve esnek olmasını sağlamak için düzenli egzersiz yapılmalıdır. En uygun sporlar ise yüzme ve bisiklet sürmektir.”

Milli Gazete