26 Rebi'ül-evvel 1441 | 23 Kasım 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Bu kez servis şoförleri derse girdi

Son Güncelleme: 18 ŞUBAT 2015 - TSİ 11:09

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), velilerin içini rahatlatan önemli bir uygulamayı hayata geçirdi. Öğrenci servis araçlarıyla ilgili son dönemlerde yaşanan olumsuzlukları önlemek amacıyla servis şoförlerine eğitim verilmeye başlandı.

İlki 21 Ocak-01 Şubat 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen uygulama kapsamında 81 ildeki toplam 84 bin 873 araç sürücüsünden 59 bin 199'una trafik, ilkyardım ve davranış kuralları başlıklarında ortalama 6 saat eğitim verildi. 3 saatlik ilk programda şoförlere örnek davranış modelleri öğretildi. Taşıma güzergahları, okul müdürlüğü, araç sürücüsü ve rehber personelin servis araçlarına ilişkin yükümlülükleri, yaş ve engel grupları itibarıyla öğrenci, şoför ve veli davranış modelleri anlatıldı. Türkiye genelindeki servis şoförlerinin yüzde 70'i eğitimlerini tamamladı. Kalan yüzde 30'a da Mart ayı içerisinde eğitim verilecek.

Sürücülere rehber öğretmenler tarafından kılık kıyafetten, öğrencilerle konuşması sırasındaki ses tonuna kadar tüm davranışlarına ilişkin uygulamalı eğitimler verildi.

Sabah