17 Şaban 1440 | 22 Nisan 2019 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

AB sığınmacıları dağıtmaya başladı, ilk kafile 30 kişi!

Son Güncelleme: 5 KASIM 2015 - TSİ 09:02

AB'nin sığınmacıların ülkelere dağıtma planının ilk adımı atıldı. Yunanistan’daki sığınmacılardan 30 kişilik ilk kafile uçakla Lüksemburg’a gönderildi.

Avrupa Birliği liderlerinin Hollanda, Yunanistan ve Macaristan'a iltica başvurusunda bulunan 150 bin mülmültecinin 28 ülkeye dağılımı konusunda anlaşması üzerine Yunanistan'dan ilk mülteci kafilesi Lüksemburg'a gitti.

Yunanistan'ın başkenti Atina'dan resmi yolla ilk defa 30 kişiden oluşan 6 aile Lüksemburg'a gitti. Atina Elefteros Venizelos Havaalanı'nda düzenlenen mülteci aileleri uğurlama törenine ülkenin başbakanı Aleksis Çipras, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz ve Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ve Avrupa Komisyonu Göçmenlerden sorumlu üyesi Dimitris Avramopulos katıldı.

Çipras, hayatını tehlikeye atarak Yunanistan'a geçen mülteci grubunun ilk defa resmi yollardan Avrupa'ya gönderilmesinin çok önemli bir gelişme olduğunu söyledi. Çipras, "Bu defa umuda yolculuğa çıkıyorlar." dedi. "Savaştan kurtulmak için kaçan binlerce kişi düşünüldüğünde bu, okyanusta bir damla." ifadelerini kullanan Çipras, "Bu çabanın bir başlangıç olduğunun farkındayız." dedi.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Bakanı Asselborn ise "Hızlı hareket etmeliyiz. Burada duvar ve tel örgüler yükselemeyeceğinin garantisini vermek için bulunuyorum. Çünkü dayanışmaya ihtiyacımız var." dedi. Lüksemburglu bakan, "Eğer başarısız olursak Avrpa Birliği'nin ana ilkeleri yıkılacak." uyarısında bulundu.

Avrupa Birliği ülkelerine aynı yollarla ilk etapta 150 binden fazla mültecinin gönderilmesi planlanıyor.

Dünya Bülteni