10 Şevval 1439 | 24 Haziran 2018 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Mayınlar, Bosna’nın başına bela oldu

Son Güncelleme: 30 OCAK 2014 - TSİ 10:55

Bosna savaşı sırasında, ülkenin hemen her köşesine döşenen mayınlar, bugün hala can almaya devam ediyor. Yeni yılın ilk 10 gününde meydana gelen üç mayın patlamasında, 3 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.

Bosna Hersek Mayın Temizleme Merkezi Sorumlusu (BHMAC) Goran Jdrale, yaptığı açıklamada, bugün hala yarım milyondan fazla Bosna Hersek vatandaşının mayın tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Jdrale, ülke genelindeki mayın temizleme faaliyetlerinin çok ağır ilerlediğini, bu nedenle 2019 yılına kadar tamamen temizlenmesi planlanan mayınların, 2024 yılını bulabileceğini belirtti. Jdrale, vatandaşların mayınlı arazilerin bilincinde olduğunu, ancak buna rağmen mayınlı arazilere girerek, patlamaya neden olduklarını ifade etti.

“Mayınlı arazilere tabelalar koyuyoruz”

Mayın patlamalarının bugüne kadar genellikle ilkbaharın sonları ve sonbaharın ilk dönemlerinde yaşandığını kaydeden Jdrale, şunları kaydetti: ‘’Ancak, bugüne dek Ocak ayında bu kadar çok mayın kazası olmamıştı. Hava koşulları, bu patlamalarda önemli bir etken. Kış mevsimi halen tam olarak hissedilmediği için, insanlar hala odun veya hurda toplamak için ormanlık arazilere gidebiliyor. Ormana giren bu insanlar, bir süre ilerledikten sonra başlarına bir şey gelmeyince uyarı tabelalarının arkalarına, ormanın derinliklerine doğru ilerliyorlar. Mayın kazalarını önlemek için, mayınlı arazilere uyarıcı tabelalar koyuyoruz ve bu tabelaları yılda bir kez yeniliyoruz. Ancak, genellikle, kırsal bölgelere konulan bu metal uyarıcı tabelalar, lokal halk tarafından çalınıyor. Bu, sadece bizim ülkemizde değil, komşumuz Hırvatistan’da da büyük bir problem. İnsanlar, bu metal tabelaları sökerek, kendi ihtiyaçları için kullanıyor ya da metal olarak satıyor.”

Millî Gazete