13 Şaban 1441 | 6 Nisan 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Türk araçlarına Hazar’da yüzde 20 indirim

Son Güncelleme: 29 MART 2016 - TSİ 10:07

Türkmenistan’dan Türk taşımacıları sevindirici haber geldi. Türkmenistan güzergahını kullanan Türk araçları için Türkmenistan tarafından Türkmenbaşı-Bakü hattında çalışan “Berkarar” ve “Bahtiyar” Ro-Ro taşıma ücretlerinde yüzde 20 oranında indirim yapıldı

Orta Asya ulaşımında en kısa yol olan Azerbaycan-Türkmenistan güzergahını kullanan Türk araçları için Türkmenistan tarafından Ro-Ro taşıma fiyatlarında yüzde 20 indirim yapılacak. Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, “Türkmenistan’ın Ro-Ro taşıma fiyatlarında yapmış olduğu iyileştirmelerin yanı sıra yapılacak yeni indirimler ve iyileştirmelerle bu güzergah üzerinden yıllık ortalama 5 bin olan araç geçişinin 20 bine çıkmasının mümkün olabileceğini söyledi.

Yapılan indirimlerin Türk nakliyecisine maliyet ve zaman avantajı sunacağını belirten Şener şöyle konuştu: “Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov Ağustos 2015’te Türkmenistan’ın ikinci gemisi olan Bahtiyar’ın sefere başlaması ile indirim yapılacağı müjdesini bizlere vermişti. Bahtiyar gemisi de seferlerine başladı ve indirim de sağlanmış oldu. Araçlarımız Türkmenistan’ın Modern gemileri ile artık daha ucuza taşınacak. Türkmenbaşı-Bakü hattında çalışan ‘Berkarar’ ve ‘Bahtiyar’ Ro-Ro gemi ücretlerinde yüzde 20 oranında indirim yapılmasıyla 24 Mart’tan itibaren Türkmenbaşı – Bakü komple araç fiyatları (gidiş-dönüş) 2 bin 200 dolardan bin 760 dolara ve römork fiyatları bin 800 dolardan bin 440 dolara düşürüldü. Bu indirim ile taşımacılarımız daha kısa olan bu güzergahı daha fazla kullanacak.

Dünya