17 Ramazan 1440 | 22 Mayıs 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Asgari ücrette üçüncü toplantı 18 Aralık'ta

Son Güncelleme: 11 ARALIK 2015 - TSİ 11:16

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2016'da geçerli olacak asgari ücretin belirlemesi çalışmaları kapsamında ikinci kez toplandı. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, işveren ve işçinin birlikte kazanmasını istediklerini söyledi.

Türk-İş'in ev sahipliğinde, Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder'in başkanlığında yapılan toplantıya, işçi, işveren ve hükümet temsilcileri katıldı.

Asgari ücret için belirlenen bin 300 liranın kendileri açısından uygun bir rakam olduğunu ifade eden Atalay, "Asgari ücret, bir başlangıç ücretidir. Bu ücretin geçinilecek bir ücret olmadığını herkes biliyor" diye konuştu.

Gelecek yıl geçerli olacak asgari ücretin yeni ve eski çalışanlarda aynı rakamla uygulanmasının önemli bir sorun olduğunu öne süren Atalay, bu sorunun da çözülmesi gerektiğine savundu.

Atalay, ücretler üzerindeki vergi dilimlerinin de çalışanları mağdur ettiğine işaret ederek yılın ilk aylarında 2 bin lira alan bir işçinin ücretinin yılın son aylarında bin 600 liraya kadar düştüğünü vurguladı.

Konuşmaların ardından, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ikinci toplantısı, basına kapalı devam etti.

Yaklaşık 2 saat süren toplantıda, komisyonun Kalkınma Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve TÜİK'i temsil eden üyeleri, son veriler ışığında ülkenin ekonomik durumuna ilişkin sunumlar yaptı.

Komisyon, üçüncü toplantının Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) ev sahipliğinde 18 Aralık Cuma günü yapılmasını kararlaştırdı.

AA