17 Zilhicce 1440 | 18 Ağustos 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Avrupa mültecileri küçük düşürüyor

Son Güncelleme: 6 KASIM 2015 - TSİ 10:41

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Avrupa ülkelerini sığınmacı krizinde iyi sınav vermedikleri için eleştirerek, “Avrupa sığınmacılara, Müslüman mültecilere eziyetler çektiriyor, onların onurunu küçük düşürüyor” dedi.

Çok kültürlülüğe saygıyla yanaşmayan ülkelerin felaketlerle karşı karşıya kaldığına dikkat çeken ve sığınmacı krizini hatırlatan Aliyev, Avrupa’da manevi kriz yaşandığını belirtti. Dış müdahale sonucu çıkan savaşlardan canlarını korumak için ülkelerini terk etmek zorunda kalan ve hiçbir suçu olmayan insanların Avrupa’ya yüz tuttuğunu hatırlatan Aliyev, şöyle konuştu “Avrupa beyan ettiği değerlere sadakat gösteremiyor. Sığınmacılara, Müslüman mültecilere eziyetler çektiriliyor, onların onuru küçük düşürülüyor. Karşılarına setler çekiliyor, dikenli teller kuruluyor. Köpeklerle onlara hücum ediyorlar. Kafese salınıyorlar sonra da insanlığa yakışmayacak şekilde kafesin üzerinden onlara yemek atılıyor.”

"Azerbaycan, Avrupa'ya entegre olmayacak"

Avrupa’ya entegrasyon konusuna da değinen Aliyev, hiçbir yere entegre olmayacaklarını ve kendi milli değerleri üzerinde sağlam devlet kurduklarını vurguladı ve şöyle devam etti: “Özellikle bu ortamda bir yere entegre olmamıza ihtiyaç yok. Ayrımcılığın, İslâm düşmanlığının olduğu bir yere mi entegre olacağız? Bundan sonra da iç kaynaklarımız sayesinde yaşamalıyız. Zaten bize kimse yardımcı olmadı. Her şeyi kendi gücümüzle elde ettik. Kimseden yardım da beklemiyoruz. Sadece bizim işimize karışmasınlar. Bizimle dikte diliyle konuşma girişiminde bulunmasınlar” dedi.

Millî Gazete