13 Şevval 1440 | 16 Haziran 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

6. Ufka Yolculuk Sınavı, 8 Nisan'da yapılıyor

Son Güncelleme: 7 NİSAN 2018 - TSİ 13:30

Server Gençlik ve Spor Kulübü tarafından uluslararası çapta düzenlenen Ufka Yolculuk 6. Bilgi ve Kültür Yarışması'nın sınavı, 8 Nisan 2018, Pazar günü saat 10.00'da gerçekleştirilecek.

Kur'an ve Sünnet Bütünlüğü” konusu, “Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz” temasıyla 3 dil ve 11 ayrı kategoride düzenlenecek 6. Ufka Yolculuk Kültür Yarışması'na 690 binden fazla yarışmacı kaydoldu.

6 - 10 yaş aralığındaki A kategorisi yarışmacıları, Peygamber Efendimiz'in (s.a.s) hadisleri ve örnek hayatını hikayelerle anlatan “Peygamberimizden Dini Hikayeler” isimli 128 sayfalık kitabından,

11 - 14 yaş aralığındaki B kategorisi yarışmacıları, Prof. Dr. Mahmud Es'ad Coşan Hocaefendi’nin (rh.a.) 256 sayfalık “Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz” isimli kitabından,

C, D, E ve F kategorileri yarışmacıları, Prof. Dr. Mahmud Es'ad Coşan Hocaefendi’nin (rh.a.) 456 sayfalık “Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz” isimli kitabından,

Arapça yapılacak olan G, H ve K kategorilerinde yarışanlar Riyazu’s Salihin hadis kitabından,

İngilizce yapılacak olan J kategorisinde yarışanlar Riyazu’s Salihin hadis kitabının İngilizce çevirisinden sınava tabii tutulacaklar.

www.ufkayolculuk.com internet sitesinden ücretsiz başvuruların yapıldığı yarışmanın yazılı sınavı 8 Nisan 2018 saat 10.00'da (TSİ) yapılacak.

Yarışmaya sınıflardan bağımsız olarak www.ufkayolculuk.com sitesi üzerinden I (Türkçe online) Kategorisinde 8 Nisan 2018 saat: 10.15'de (TSİ), J (İngilizce online) ve K (Arapça online) Kategorilerinde 15 Nisan 2018 saat: 11.00 ve 18.00'de (UTC) yapılacak.

En geniş katılımlı sivil yarışma olan Ufka Yolculuk 6. Bilgi ve Kültür Yarışması; onbinlerce gönüllü ile gerçekleştiriliyor.

Engelliler ve mahkumların da katılabildiği yarışma 11 (onbir) farklı kategoride yapılacak.

A, B, C, D, E, F ve I Kategorileri Türkçe dilinde, G, H ve K kategorileri Arapça dilinde, J Kategorisi ise İngilizce dilinde olacak.

Her kategori sorularının ayrı hazırlandığı yarışma; A Kategorisi (10 yaş altı), B Kategorisi (10-14 yaş), C Kategorisi (14-19 yaş), D Kategorisi (19-30 yaş), E Kategorisi (30 yaş üstü), F Kategorisi/İhtisas Kategorisi (Resmi veya fahri din görevlileri), (imamlar, müezzinler, Kur’an kursu hocaları, vaizler vs.), G Kategorisi (Arapça 18 yaş altı), H Kategorisi (Arapça 18 yaş üstü), I Kategorisi (Türkçe online), J Kategorisi (İngilizce online), K Kategorisi (Arapça online) olmak üzere 7'den 70'ine herkese hitap ediyor.

Yarışmanın A, B, C, D, E, F, G, H kategorilerinde birinci olanlar 2 Umre Seyahati + 2 bin 500 lira veya 2 Dosta Yolculuk + 2 bin 500 lira, ikinci olanlar 2 Umre Seyahati + bin 500 lira veya 2 Dosta Yolculuk + bin 500 lira, üçüncü olanlar 2 Umre Seyahati + 500 lira veya 2 Dosta Yolculuk + 500 lira ödüllerine hak kazanacak.

Bu kategorilerde 4. - 10. olanlara ve I, J, K kategorilerinde ilk üçe girenler ise tablet bilgisayar ödüllerini kazanacak.

Ayrıca, yarışmada dereceye girenler yaşadıkları illerde yarışmayı organize eden proje ortakları tarafından da çeşitli ödüllere layık görülecek.

Neden Kur’an ve Sünnet Bütünlüğü?

Okuma alışkanlığının istenilen düzeyde olmadığı günümüzde; okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetişmesine katkı sağlamak, halkımızın özellikle gençlerimizin sahih kaynaklarla buluşmasına destek olan yarışmanın bu yılki “Kur'an ve Sünnet Bütünlüğü” konusu ile;

Kur’an ve Sünnet’in ayrılmaz bir bütün olduğunu anlamak,

Kur’an-ı Kerim’i daha iyi anlayıp yaşamak,

Toplumun her kesimini Son Peygamber'in (sav) mesajları ile buluşturmak,

Yüce dinimiz İslam’ı sahih kaynaklar ile daha doğru anlamak ve anlatabilmek,

Hadis-i Şerifleri önemsizleştirip yok sayarak Kur'an-ı Kerim'i yanlış uygulatmayı amaçlayan tuzaklardan korunmak hedefleniyor.