7 Safer 1440 | 16 Ekim 2018 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Yüksek binalar yangına karşı hazır değil!

Son Güncelleme: 5 ARALIK 2017 - TSİ 10:38

Yangın konusundaki uzmanlardan Abdurrahman Kılıç, beklenen İstanbul depreminin ardından oluşabilecek yangınların İstanbul’u tehdit ettiği görüşünde. “Günün en yoğun saatlerinde, insanların ev yada iş yerinde olduğu saatlerde yaşanacak depremle İstanbul’da 3 bine yakın yangın yada patlama meydana geleceğini öngörüyoruz.

Yemek pişirilen, aydınlatma kullanılan, ve AVM’lerin açık olduğu hatta ısıtma sistemlerinin çalıştığı saatleri kastediyorum” diyen Kılıç, İstanbul’a has durumların da bu riski artırdığını belirtiyor:

‘Patlamalar yaşanabilir’

“İstanbul hem sanayi ve endüstri kenti hem de 20 milyon kişinin yaşadığı büyük bir metropol. Büyük enerjilerle çalışan yüzlerce fabrika, sanayi tesisi, milyonlarca konuttan geçen doğalgaz, elektrik ve diğer enerji hatları var. Şehrin deprem sonrası yangınlara hazır olmadığı sonucuna simülasyonları uygulayarak varıyoruz. Şehirdeki enerji miktarı, kullanılan gaz türleri bu sonuca ulaşmamızda etkili. Birbirini etkileyecek LPG ve LNG kırılması ile patlamalar yaşanacaktır.

Deprem sonrası yaşanan patlamaların en büyük nedeni gaz. Genellikle doğalgaz kullanılan yerlerde, deprem sonrası boruların kırılmasıyla ortaya çıkan gaz, ortamdaki açık ateşle veya bir kıvılcımla karşılaşınca patlamalar oluşturur. 1995 Japonya-Kobe ve 1999 ABD-Los Angeles depremlerinde olduğu gibi. Sabah ve akşam saatleri yani yemek saatlerinde yaşanan depremler ekstra riskli. En büyük korkumuz, büyük bir depremde İstanbul’da sobaların yanması, ocakların açık olması" dedi.

Milliyet