5 Şaban 1439 | 21 Nisan 2018 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

'İsraf edilen ekmekle yılda 60 hastane 120 okul yapılabilir'

Son Güncelleme: 16 OCAK 2013 - TSİ 15:27

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Türkiye'de ekmek israfının önlenmesine yönelik olarak başlatılacak kampanyaya ilişkin, ''Bu kampanyanın amacı israfı önlemek, çocuklarımıza okul çağında ekmek israfının önemini anlatmak, ekmeğin israf edilmemesi gerektiğini ifade etmek'' dedi.
Balcı,  Türkiyede, 300 gram üzerinden 82 milyon ekmek üretildiğini, 77 milyon 340 bin ekmeğin tüketilirken kalan yaklaşık 5 milyon adet ekmeğin ise israf edildiğini söyledi.
Balcı, 250 gramlık ekmek baz alındığında ise 98 milyon 400 milyon ekmek üretildiğini, 92 milyon 800 bin ekmeğin tüketildiğini kalan yaklaşık 6 milyon ekmeğin israf edildiğin aktardı.
''Günlük yapılan ekmek israfıyla yılda 60 hastane 120 tane okul yapılabilirsiniz'' diyen Balcı, fırıncıları satacakları kadar ekmek üretmeleri konusunda uyardıklarını kaydetti.
Balcı, gerekli tedbirlerin alınması konusunda çalışma yapacaklarını belirterek, ''Yani esnaf satabileceği kadar üretecek. Satmak düşüncesiyle ürettiği ve satamadığı ekmekte israf olmuş oluyor. Geçmişte yaptığımız toplantılarda hocalarımız fırınlardaki ekmek israfının boyutu konusunda fırıncıların yapmaları gerekenleri anlattı. Satabilecekleri kadar ekmek üretmeleri gerektiği anlatıldı. Bununla ilgili yasal düzenlemeyi de yapmamız lazım. Bir fırının ortalama üretmesi gerektiği kadar ekmeği üretip onu rahatlıkla satması gerekir'' diye konuştu.

Balcı, bakanlığın son düzenlemeyle 300 gram ekmeğin gramını 250 grama çekmesiyle israfa olumlu katkı sağladığına dikkati çekti.