19 Safer 1441 | 18 Ekim 2019 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Verimlilik azaldıkça istihdam tehlikede

Son Güncelleme: 8 EYLÜL 2012 - TSİ 11:00

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), verilerin, istihdamdaki güçlü artış eğiliminin devam ettiğini gösterdiğini, ancak verimlilikteki azalış sürdüğü takdirde, istihdamın geleceğinin de tehlikede olduğu uyarısında bulundu.

TİSK'ten yapılan yazılı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı 2012 ikinci çeyrek imalat sanayi üretim ve istihdam verilerinden yapılan hesaplara göre, Nisan, Mayıs, Haziran aylarını kapsayan 2'inci çeyrek döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla üretim yüzde 3.1 ve istihdam yüzde 4.5 artarken, verimliliğin (işçi başına üretim) yüzde 1.3 oranında azaldığını hatırlatıldı.

2012'nin ilk çeyreğinde de üretim yüzde 1.7 ve istihdam yüzde 4.8 artarken verimliliğin yüzde 3.1 azaldığına dikkat çekilen açıklamada, şu değerlendirmelerde bulunuldu: "Böylece verimlilikteki düşüş ikinci çeyrekte de devam etti. 2012'nin ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre üretim yüzde 2.5, istihdam yüzde 4.7 artarken, verimlilik yüzde 2.1 azalmış oldu. Veriler, istihdamdaki güçlü artış eğiliminin devam ettiğini gösteriyor. Ancak verimlilikteki azalış sürdüğü takdirde, istihdamın geleceği de tehlikede."

Milli Gazete